به روز شده:  23:20 گرينويچ - پنج شنبه 17 سپتامبر 2009 - 26 شهریور 1388

استقبال روسیه از تصمیم آمریکا در مورد سپر ضدموشکی

ایران چند بار موشک های دوربرد خود را آزمایش کرده است

دیمیتری مدودف رئیس جمهوری روسیه از تصمیم آمریکا برای کنار گذاشتن طرح ایجاد پایگاه های سپر دفاع موشکی در لهستان و جمهوری چک به عنوان حرکتی "مثبت" استقبال کرده است.

آقای مدودف گفت اکنون "شرایط خوبی" برای گفت و گوهای آمریکا و روسیه در مورد رسیدگی به مساله گسترش سلاح های موشکی در جهان به وجود آمده است.

یک سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز گفته است: "چنین تحولی متناسب با منافع تقویت روابط دوجانبه با آمریکا است."

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، پیشتر اعلام کرده بود که با توجه به ارزیابی های تازه در مورد تهدیدی که ایران متوجه آمریکا و متحدانش می کند، این کشور در استراتژی دفاع موشکی خود تغییراتی اعمال می کند.

با این حال جمهوری خواهان در آمریکا این حرکت را "کوته بینانه" و "زیانبار" خوانده اند و برخی از آنها گفتند که این به معنی دادن امتیازی به روسیه بدون دریافت امتیازی در مقابل آن است.

روسیه همواره به طرح دولت قبلی آمریکا تحت ریاست جورج بوش برای استقرار سیستم های تداخل موشکی در نزدیکی مرزهای خود اعتراض داشت و آن را تهدیدی برای امنیت خود می دانست.

گتفگو با هوشنگ حسن یاری کار شناس امور دفاعی و امنیتی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

آقای بوش استدلال می کرد که این سیستم برای دفاع در برابر موشک های "کشورهای یاغی" همچون ایران لازم است. ایران اتهام تهدید اروپا را "مضحک" خوانده است.

آقای اوباما پیشتر در سال جاری دستور بازبینی در مورد این طرح را صادر کرده بود.

او روز پنجشنبه گفت که اطلاعات امنیتی تازه حاکی از آن است که ایران نه دنبال توسعه موشک های دوربرد، بلکه کوتاه برد و میان برد است.

او گفت که به این ترتیب آمریکا به یک سیستم "ثابت شده و مقرون به صرفه" که از بازدارنده های دریایی و زمینی علیه تهدیدهای درحال شکل گیری استفاده می کند نیاز دارد.

لزوم همکاری

کاخ سفید گفت که آمریکا "دیگر قصد حرکت در جهت" برنامه قبلی دایر بر ایجاد سپر دفاعی را ندارد.

آقای مدودف در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که آقای اوباما درحال "تصحیح" رویکرد آمریکا به سیستم دفاع موشکی است.

رئیس جمهوری روسیه گفت که او و آقای اوباما در ملاقات های قبلی خود بر نیاز به همکاری برای ارزیابی خطرات گسترش سیستم های موشکی تاکید کرده بودند.

آقای مدودف گفت: "بیانیه ای که امروز در واشنگتن صادر شد نشان می دهد که شرایط خیلی خوبی برای چنین همکاری ای درحال ایجاد شدن است."

وی گفت در جریان ملاقات هفته آینده با باراک اوباما در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک درباره طرح دفاع موشکی گفت و گو خواهد کرد.

دو کشور هم اکنون درحال انجام مذاکراتی برای کاهش تسلیحات اتمی خود هستند.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نیز از تصمیم تازه آمریکا استقبال کرد.

او گفت: "من تصمیم امروز را یک نشانه خیلی امیدوارکننده می دانم نسبت به اینکه ما می توانیم بر مشکلات با روسیه فائق آییم و برای مقابله با تهدید ایران یک جبهه متحد تشکیل دهیم."

من تصمیم امروز را یک نشانه خیلی امیدوارکننده می دانم نسبت به اینکه ما می توانیم بر مشکلات با روسیه فائق آییم و برای مقابله با تهدید ایران یک جبهه متحد تشکیل دهی

صدراعظم آلمان

اما جمهوری خواهان آمریکا از این حرکت خرسند نیستند.

میچ مکانل رهبر اقلیت جمهوری خواه سنا گفت که این حرکت "کوته بینانه و برای منافع امنیتی بلندمدت ما زیانبار است."

جان مک کین نامزد انتخابات ریاست جمهوری نیز این تصمیم را "جدا اشتباه" خواند.

او گفت: "با توجه به تهدیدهای جدی و روزافزونی که برنامه های موشکی و اتمی ایران متوجه می کند، اکنون وقت آن است که در پی تقویت سیستم های دفاعی خود و متحدانمان باشیم."

اما نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان کنگره این تصمیم را "درخشان" خواند و گفت که بر بررسی دقیق تهدیدهای جاری استوار است.

به اعتقاد کارشناسان تصمیم اخیر آمریکا را باید یک تغییر عمده در سیاست خارجی این کشور در قبال روسیه، اروپا و ایران قلمداد کرد.

آمریکا در سال 2008 معاهده ای را با لهستان امضاء کرد تا در نزدیکی دریای بالتیک در خاک این کشور موشک های ضد موشک مستقر کند.

بر اساس معاهده ای با جمهوری چک آمریکا قصد داشت در خاک این کشور نیز یک ایستگاه رادار برپا کند و قرار بود کل این طرح موشکی تا سال 2012 به بهره برداری برسد.

با این وجود روزنامه وال استریت ژورنال پیشتر در گزارشی تاکید کرد که برخی مقام های کنونی و پیشین آمریکا معتقدند برنامه موشک های دوربرد ایران با سرعتی که پیش بینی می شد پیشرفت نکرده است و تصمیم آمریکا بر این اساس استوار است.

این روزنامه که از منابع خود نام نبرد نوشته بود کاخ سفید دستور خواهد داد که تمرکز به سمت توسعه دفاع موشکی منطقه ای تغییر کند، هر چند به نظر می رسد آمریکا گزینه از سر گیری ایجاد این سپر موشکی در صورت پیشرفت ایران در ساخت موشک های دوربرد را برای خود حفظ کرده باشد.

ایران هدف از برنامه موشکی خود را تنها مسائل علمی، تجسسی و دفاعی عنوان کرده است، با این حال کشورهای غربی و برخی همسایگان ایران نگرانند که ایران در تلاش برای ساخت موشک هایی برای حمل کلاهک هسته ای باشد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.