پایان سفر 'بی نتیجه' فرستاده اوباما به خاورمیانه

جورج میچل و نتانیاهو
Image caption آقای میچل قبل از پایان سفر خود بار دیگر با نخست وزیر اسرائیل ملاقات و گفتگو کرد

مقامات فلسطینی می گویند جورج میچل نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در خاورمیانه، سفر خود به خاورمیانه را بدون حصول توافق در باره از سر گیری مذاکرات صلح پایان داده است.

صائب عریقات، رئیس هیئت مذاکره کنندگان فلسطینی گفت آقای میچل نتوانست اسرائیل را ترغیب کند که به فعالیت های شهرک سازی در کرانه باختری پایان دهد.

دولت آمریکا به کرات از اسرائیل خواسته تمام فعالیت های شهرک سازی در کرانه باختری و بیت المقدس شرقی را متوقف کند ولی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل این درخواست را رد کرده است.

حکومت خودگردان فلسطینیان گفته است تا هنگامی که فعالیت های شهرک ساز ی اسرائیل ادامه دارد، مذاکرات با اسرائیل را از سر نخواهد گرفت.

جورج میچل امیدوار بود که بتواند قبل از اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک در هفته آینده، موافقت اسرائیلی ها و فلسطینی ها را به از سرگیری گفتگوها جلب کند.

ولی از قرائن امر چنین بر می آید که تلاش های آقای میچل بی نتیجه مانده است.

جورج میچل امروز جمعه 18 سپتامبر، ابتدا با آقای نتانیاهو گفتگو کرده و سپس با محمود عباس رئیس حکومت فلسطینیان ملاقات کرده بود.

در حالی که آقای عریقات بی نتیجه بودن گفتگوها را اعلام کرد، مقامات اسرائیلی اظهار نظری در این باره نکرده اند.

آقای میچل طی ماه های اخیر بارها به اسرائیل و کشورهای همسایه سفر کرده و تلاش کرده تا دیدگاه ها برای شروع مجدد مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطینیان را نزدیک کند.

جدی ترین مساله، فعالیت های شهرک سازی اسرائیل در مناطق اشغالی فلسطینی است.

آقای نتانیاهو قبلا گفته بود اسرائیل ممکن است این نوع فعالیت ها را محدود کند اما با تعلیق کامل شهرک سازی ها موافقت نخواهد کرد.

نخست وزیر اسرائیل تاکید کرده که فعالیت های ساختمانی در بیت المقدس شرقی ادامه خواهد یافت.

جامعه جهانی، شهرک سازی اسرائیل در سرزمین های اشغالی فلسطینیان را غیر قانونی و مغایر با قوانین بین المللی می داند.

مطالب مرتبط