پیشنهاد ناتو به روسیه برای همکاری در زمینه دفاع موشکی

راسموسن
Image caption دبیر کل ناتو گفت روسیه و ناتو در قرن بیست و یکم باید همکاری های امنیتی بیشتری داشته باشند

آندرس فوگ راسموسن، دبیر کل ناتو خواستار یک مشارکت استراتژیک جدید با روسیه شده است.

دبیر کل ناتو در اولین سخنرانی خود در باره سیاست خارجی ناتو، خواستار این شد که روسیه و ناتو تهدیدهای امنیتی جهانی را به اتفاق بررسی کنند.

آقای راسموسن که در بروکسل صحبت می کرد گفت امیدوار است ناتو و روسیه با بررسی مشترک خطرهای امنیتی جدید در قرن بیست و یک، موافقت کنند و پایه محکمی برای همکاری های آینده بنا کنند.

دبیر کل ناتو همچنین گفت روسیه و ناتو باید در مورد سیاست های مرتبط با افغانستان که برای هر دو طرف مهم است، همکاری بیشتری داشته باشند.

وی افزود از روسیه انتظار دارد برای متوقف ساختن بلندپروازی های هسته ای ایران، حد اکثر فشار سیاسی و دیپلماتیک را وارد کند.

سخنرانی آقای راسموسن در بروکسل، یک روز پس از آن بود که آمریکا اعلام داشت طرح بحث انگیز خود برای ایجاد پایگاه های دفاع موشکی در لهستان و جمهوری چک را کنار می گذارد.

استقبال روسیه از تصمیم آمریکا

دمیتری مدودف رئیس جمهوری روسیه از تصمیم آمریکا برای کنار گذاشتن طرح ایجاد پایگاه های سپر دفاع موشکی در لهستان و جمهوری چک به عنوان حرکتی "مثبت" استقبال کرده و گفته بود "شرایط خوبی" برای گفت و گوهای آمریکا و روسیه در مورد رسیدگی به مساله گسترش سلاح های موشکی در جهان به وجود آمده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، پیشتر اعلام کرده بود که با توجه به ارزیابی های تازه در مورد تهدیدی که ایران متوجه آمریکا و متحدانش می کند، این کشور در استراتژی دفاع موشکی خود تغییراتی می دهد.

روسیه همواره به طرح جورج بوش رئیس جمهوری پیشین آمریکا برای استقرار سیستم های دفاع موشکی در نزدیکی مرزهای خود اعتراض داشت و آن را تهدیدی برای امنیت خود می دانست.

آقای بوش استدلال می کرد که این سیستم برای دفاع در برابر موشک های "کشورهای یاغی" همچون ایران لازم است. ایران اتهام خطر متوجه از جانب خود را "مضحک" خوانده بود.

آقای اوباما پیشتر در سال جاری دستور بازبینی در مورد این طرح را صادر کرده بود.

او روز پنجشنبه 17 سپتامبر، گفت که اطلاعات امنیتی تازه حاکی از آن است که ایران نه دنبال توسعه موشک های دوربرد، بلکه کوتاه برد و میان برد است.

کشورهای غربی و برخی همسایگان ایران نگرانند که این کشور در تلاش برای ساخت موشک هایی برای حمل کلاهک هسته ای است.

مطالب مرتبط