اوباما: اعتراض‌ها به خاطر نژاد من نبوده است ‌

Image caption آقای اوباما به خاطر طرح اصلاحات نظام بهداشت و درمان آمریکا به "استبداد" متهم شده است

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در چند مصاحبه با شبکه های تلویزیونی آمریکایی به تشریح تاثیر مسائل نژادی بر سیاست آمریکا پرداخته است.

او در این مصاحبه ها اذعان کرد که احتمالا کسانی هستند که از او به خاطر نژادش خوششان نمی آید و در برابر کسان دیگری هم هستند که به خاطر نژاد آقای اوباما به او رای داده اند.

اما آقای اوباما اینکه انتقادهای تند از اصلاحات مورد نظر او برای نظام بهداشتی در آمریکا و هزینه های دولت در اصل به واسطه تمایلات نژاد پرستانه باشد را رد کرد.

او گفت قسمت عمده حملات تند کنونی به واسطه نگرانی از توانایی دولت برای اجرای صحیح برنامه اصلاحی است.

آقای اوباما پس از آن به اظهار نظر درباره تاثیر مسائل نژادی بر سیاست آمریکا پرداخت که جیمی کارتر، رئیس جمهور پیشین آمریکا گفت قسمت عمده ای از خصومت های متوجه اصلاحات مورد نظر آقای اوباما در نظام بهداشتی آمریکا از تمایلات نژادپرستانه نشآت می گیرد.

آقای کارتر گفته بود بسیاری احساس می کنند "یک فرد آفریقایی تبار (سیاه پوست) نباید رئیس جمهور باشد."

چرا اصلاحات نظام بهداشتی در آمریکا جنجال ساز شده است؟

در آمریکا بر خلاف دیگر کشورهای توسعه یافته یک نظام جامع پوشش بیمه درمانی وجود ندارد و افراد خود موظف به تامین بیمه بهداشت و درمان هستند، که این بیمه گاه توسط کارفرمایان افراد شاغل به کار تامین می شود.

البته افراد 65 سال به بالا می توانند از بیمه درمانی دولتی Medicare، و والدین کم درآمد، کودکان، زنان باردار و برخی افراد دارای معلولیت می توانند از بیمه Medicaid که تحت نظر دولت اداره می شود بهره ببرند.

در مجموع هزینه بیمه درمانی بسیار بالاست و در طی 9 سال اخیر دوبرابر شده است. آمریکا در سال 2007 در مجموع حدود 2200 میلیارد دلار صرف بیمه های درمانی کرد که حدود 16.2 درصد تولید ناخالص ملی است و نزدیک به دوبرابر هزینه مشابه صرف شده در کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه (OECD) است.

آقای اوباما قصد دارد با انجام یک طرح اصلاحی، شرایطی را فراهم سازد که بر اساس آن کسانی که از بیمه درمانی برخوردار نیستند که شمار آنها حدود 40 میلیون نفر برآورد شده، بتوانند از بیمه برخوردار شوند و نرخ افزایش هزینه های بیمه کاهش یابد.

بر اساس این طرح مقررات سختگیرانه تری بر صنعت بیمه حاکم خواهد شد تا این موسسات نتوانند از ارائه خدمات به افراد بیمار، یا کسانی که سابقه بیماری دارند خودداری کنند.

اما از سوی دیگر بر اساس این طرح هر آمریکایی موظف به خرید بیمه بهداشتی می شود (با ارائه سوبسید به افرادی کم درآمد یا افراد شاغلی که کارفرمای آنها برای کارمندانش بیمه فراهم نمی کند) و در صورت نداشتن بیمه جریمه خواهد شد.

دلیل مخالفت با این طرح آن است که آقای اوباما قصد دارد هزینه های 900 میلیارد دلاری این طرح را با صرفه جویی در اجرای طرح Medicare تامین کند؛ او و حزب دموکرات معتقدند بهتر است به جای صرف هزینه های بالا برای درمان بیمارانی که از جمله به دلیل سن بالا، بازده اقتصادی موجهی در جامعه ندارند، این هزینه ها صرف درمان اقشاری همچون کودکان شود که سلامت آنها در رشد اقتصادی جامعه در آینده نقش ایفاء می کند.

با این وجود بسیاری که شرایط درمانی خود در حال حاضر یا آینده را در معرض تهدید می بینند به این طرح اعتراض کرده اند؛ آقای اوباما در هفته های اخیر به استبداد متهم شده و مخالفان قول داده اند "آمریکا را پس بگیرند."

در روزهای شنبه و یکشنبه هفته گذشته (12 و 13 سپتامبر) مالیات دهندگان تظاهراتی در واشنگتن برپا کردند و در چندین گردهمایی در سالن تجمع مرکزی شهرهای مختلف، تجمع کنندگان خشم خود نسبت به احتمال کاهش سطح خدمات درمانی ارائه شده در سنین بالا را ابراز کرده اند.

مطالب مرتبط