سه تبعه افغانستان در آمریکا دستگیر شدند

Image caption نجیب الله زازی به مدت سه روز پیش از بازداشت تحت بازجویی قرار داشت

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد سه تبعه افغانستان در ارتباط با طرحی که ادعا می شود به انجام یک حمله در آمریکا مربوط بوده، بازداشت شده اند.

دو نفر از این افراد که محمد ولی زازی و نجیب الله زازی نام دارند، پدر و پسر هستند و در شهر دنور در ایالت کلورادو بازداشت شده اند.

فرد سوم که احمد ویس افضلی نام دارد در نیویورک دستگیر شده است.

در بیانیه ای که از سوی وزارت دادگستری آمریکا صادر شده آمده است این افراد متهم هستند در ارتباط با "مسئله ای مربوط به تروریسم بین المللی و داخلی" شهادت نادرست داده اند.

این وزارتخانه همچنین اعلام کرد اف بی آی، پلیس فدرال آمریکا در حال تحقیقات درباره چند نفر "در آمریکا، پاکستان، و نقاط دیگر در ارتباط با نقشه ای برای منفجر ساختن ادوات انفجاری در آمریکا" است.

رسانه های آمریکایی گزارش کرده اند که تحقیقات بر روی نقشه ای متمرکز شده بود که احتمالا برای حمله به یک مکان عمومی در نیویورک برنامه ریزی شده بود.

دیوید کریس، معاون دادستان کل امریکا در امور امنیت ملی گفت بازداشت ها بخشی از "یک تحقیقات ادامه دار و با سرعت بالا" هستند.

خبرگزاری فرانسه از این مقام آمریکایی نقل کرده است: "باید خاطر نشان کنم که ما هیچ اطلاعات مشخصی درباره زمان، مکان یا هدف حمله برنامه ریزی شده ای در اختیار نداریم."

بازداشت ها پس از سه روز بازجویی از مقام های فدرال از نجیب الله زازی صورت گرفت.

در هفته گذشته محل سکونت نجیب الله که 24 سال سن دارد و به رانندگی اتوبوس های مخصوص فرودگاه اشتغال دارد، مورد بازرسی قرار گرفت.

او و پدرش محمد زازی (53 ساله) در روز دوشنبه در دادگاهی در کلرادو حاضر شدند و احمد ویس افضلی (37 ساله) نیز در همان روز در دادگاهی در نیویورک حضور یافت.

نجیب الله زازی روز شنبه در گفتگویی تلفنی با روزنامه "دنور پست" گزارش رسانه ها مبنی بر اعتراف به داشتن رابطه با القاعده یا دست داشتن در امور تروریستی را تکذیب کرد.

او گفت: "این اتهام درست نیست. من چیزی برای پنهان کردن ندارم. رسانه ها هرچه می خواهند گزارش می دهند و تمام این مزخرفات را گزارش کرده اند."

بنا به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس نجیب الله و آقای افضلی هر دو از حق اقامت دائم آمریکا برخوردار هستند و محمد ولی زازی به تابعیت آمریکا نیز درآمده است.

این منبع خبرداده است که در جریان جستجوی اتومبیلی که آقای زازی در نیویورک کرایه کرده بود، اسنادی قرار گرفته در یک کامپیوتر به دست آمد که نحوه ساخت بمب را نشان می دهد، اما او از وجود این اسناد ابراز بی اطلاعی کرده است.

مطالب مرتبط