روز یکشنیه نماز "عید فطر" تهران توسط آیت‌الله خامنه‌ای برگزار شد

Image caption آیت الله خامنه ای در حالی نماز عید خواند که اغلب مراجع شیعه دوشنبه را عید فطر اعلام کرده اند

آیت الله علی خامنه ای در روز یکشنبه 20 سپتامبر، 29 شهریور در حالی نماز عید را در تهران برگزار کرد که اغلب مراجع تقلید گفته اند امروز روز سی ام ماه رمضان است.

آیات عظام حسین علی منتظری، یوسف صانعی، لطف الله صافی گلپایگانی و عبدالکریم موسوی اردبیلی، از طرق مختلف از جمله سایت های اینترنتی شان به صراحت روز یکشنبه را آخرین روز از ماه رمضان دانسته و اعلام کرده اند روز دوشنبه عید فطر می باشد.

آیات عظام علی سیستانی و اسحاق فیاض که مراجع شیعیان در عراق و افغانستان نیز هستند، امروز، یکشنبه، را روز سی ام ماه رمضان اعلام کرده اند.

همچنین آیات عظام علی محمد دستغیب، ناصر مکارم شیرازی، حسین نوری همدانی، محمد تقی مدرسی، صادق شیرازی، محمد سعید حکیم، اسد الله بیات، حسین مظاهری و حسین وحید خراسانی هم از جمله مراجع دیگری هستند که حلول ماه شوال برای آنها شب گذشته (شنبه) اثبات نشده و بدین ترتیب روز دوشنبه را روز اول ماه شوال و عید فطر اعلام کرده اند.

تعدادی از این مراجع خواسته اند افرادی که به اشتباه روزه خود را شکسته اند، تا غروب در خوراک خود امساک کرده و بعدا یک روز به جای امروز روزه بگیرند.

با این وجود بیشتر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس (که بیشتر سنی مذهب هستند) به تبعیت از عربستان سعودی، روز یکشنبه را به عنوان عید فطر اعلام کرده اند. عمان اما، روز دوشنبه را عید اعلام کرده است.

دانشگاه تهران به جای مصلی

مراسم نماز عید فطر در پایتخت ایران، بر خلاف سال های گذشته، به جای مصلای تهران در دانشگاه تهران برگزار شد.

آقای خامنه ای در مهمترین بخش از خطبه های این نماز، از "روزنامه ها، رسانه ها و دستگاه های گوناگون ارتباطی" به دلیل "ترویج فضای سوء ظن" در جامعه انتقاد کرد.

او به مسئله اعترافات بازداشت شدگان اشاره کرد و تاکید نمود اعتراف افراد در دادگاه علیه فردی دیگر "حجیت شرعی ندارد و مسموع نیست."

با این وجود او بر لزوم رفتار قانونی در اثبات جرم افراد تاکید کرد و همچنین اعتراف افراد در دادگاه ها علیه خود و "در مقابل دوربین ها و بینندگان میلیونی" را "شرعا، عرفا و عقلا، حجت، مسموع و نافذ" دانست.

آقای خامنه ای همچنین تهمت به نظام را گناهی سنگین تر از تهمت به اشخاص دانست و گفت: "نباید کسی کل نظام را به اموری که شایسته نیست متهم کند."

او در خطبه دوم خود از کسانی که در راهپیمایی روز قدس شرکت کرده بودند تشکر کرد و دولت های غربی را به "فریب خوردن از رسانه های خود" متهم ساخت.

نماز عید فطر تقریبا دو روز پس از آن برگزار شد که حضور گسترده معترضان و مخالفان دولت محمود احمدی نژاد در راهپیمایی روز قدس (جمعه 18 سپتامبر، 27 شهریور) در شهرهای مختلف ایران این راهپیمایی و پوشش خبری آن در رسانه های بین المللی را تحت تاثیر قرار داد. در جریان این راهپیمایی تعدادی از معترضان که به گفته پلیس ایران "قصد آسیب زدن به اموال عمومی را داشتند" بازداشت شدند.

حسن خمینی و اکبر هاشمی رفسنجانی نیز در صف اول مراسم نماز حضور داشتند؛ آقای هاشمی رفسنجانی به فاصله نزدیکی از محمود احمدی نژاد نشسته بود و علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران بین او و محمود احمدی نژاد قرار داشت.

حسن خمینی، نوه روح الله خمینی رهبر انقلاب اسلامی ایران، در مراسم تنفیذ محمود احمدی نژاد حضور نداشت و همچنین پس از آزادی علیرضا بهشتی که در اوایل ماه سپتامبر (میانه شهریور) بازداشت شده بود نیز با او دیدار کرد.

این دو مسئله باعث انتقاد شدید اصولگرایان از حسن خمینی شد.

آقای بهشتی فرزند محمد بهشتی از بنیانگذاران جمهوری اسلامی و سخنگوی کمیته پیگیری وضعیت زندانیان و آسیب دیدگان حوادث پس از انتخابات ایران است که با وثیقه 200 میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

مطالب مرتبط