دفاع گیتس از انصراف از طرح دفاع موشکی در اروپا

رابرت گیتس
Image caption رابرت گیتس می گوید روسیه نقشی در تصمیم جدید نداشته است

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا انتقادهای جمهوریخواهان را که می گویند انصراف آمریکا از استقرار سیستم دفاع موشکی در اروپا، به قصد دادن امتیاز به روسیه بوده، به شدت رد کرده است.

وزیر دفاع آمریکا که خود از جمهوریخواهان است، در مقاله ای در روزنامه نیویورک تایمز نوشته است مخالفت روسیه با این طرح بهیچوجه نقشی در این تصمیم که پنجشنبه هفته گذشته اعلام شد، نداشته است.

آقای گیتس می نویسد هدف از طرح استقرار سیستم دفاع موشکی در لهستان و جمهوری چک، مقابله با هر گونه خطر متوجه از جانب ایران بود نه روسیه.

وزیر دفاع آمریکا می گوید این سیستم برای مقابله با موشک های دوربرد در نظر گرفته شده بود اما پس از آن که ارزیابی های اطلاعاتی نشان داد که بعید به نظر می رسد ایران تا چندین سال دیگر قادر به تولید موشک های دور برد باشد، این برنامه تغییر پیدا کرد.

به نظر رابرت گیتس، سیستمی که جایگزین سیستم قبلی خواهد شد قادر به دفاع سریعتر و موثرتر است.

روسیه همواره این طرح را تهدیدی مستقیم علیه منافع خود می دانست.

دمیتری مدودف رئیس جمهور روسیه از تصمیم جدید آمریکا استقبال کرده و آن را "گامی مسئولانه" خوانده است.

وی گفت در جریان ملاقات هفته جاری با باراک اوباما در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک درباره طرح دفاع موشکی گفتگو خواهد کرد.

به اعتقاد کارشناسان تصمیم اخیر آمریکا را باید یک تغییر عمده در سیاست خارجی این کشور در قبال روسیه، اروپا و ایران قلمداد کرد.

ایران هدف از برنامه موشکی خود را تنها مسائل علمی، تجسسی و دفاعی عنوان کرده است، با این حال کشورهای غربی و برخی همسایگان ایران نگرانند که ایران در تلاش برای ساخت موشک هایی برای حمل کلاهک هسته ای باشد.

مطالب مرتبط