مخالفت اوباما با عدم تحقیق در باره اتهام بد رفتاری با زندانیان

باراک اوباما
Image caption آقای اوباما گفت این به عهده دادستان کل آمریکاست که در باره اتهام شکنجه زندانیان قضاوت کند

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا درخواست هفت رئیس سابق سازمان سیای آمریکا را که خواستار عدم پی گیری تحقیقات در باره اتهامات بد رفتاری با زندانیان در دوره ریاست جمهوری جورج بوش شده بودند را رد کرده است.

سه نفر از این هفت نفر یعنی مایکل هایدن، پورتر گاس و جورج تنت، در دوره ریاست جمهوری جورج بوش رئیس سازمان سیا بودند.

این هفت نفر در نامه ای که برای باراک اوباما نوشته اند، چنین استدلال می کنند که تحقیق وزارت دادگستری در باره این اتهامات سبب خواهد شد که مامورین سازمان سیا از توسل به روش های خشن جهت گرفتن اطلاعاتی که برای جنگ با تروریسم لازم است پرهیز کنند.

ولی باراک اوباما در یک مصاحبه تلویزیونی با شبکه آمریکایی سی بی اس، گفته است هیچ کس بالاتر از قانون نیست و او نمی خواهد برای دادستان هایی که باید قانون را به اجرا بگذارند تکلیف معلوم کند.

آقای اوباما در مصاحبه دیگری با شبکه تلویزیونی سی ان ان، گفت او همواره می خواهد به آینده نگاه کند نه به گذشته و مشکلاتی که در دوره ریاست جمهوری جورج بوش اتفاق افتاده مانند استفاده از روش هایی مانند القای احساس غرق شدن یا گرسنگی دادن به متهمین برای گرفتن اقرار.

مقامات دولت سابق جورج بوش، از جمله دیک چنی معاون وی از این اقدامات دفاع کرده و گفته اند با توسل به این گونه بازجویی ها اطلاعات باارزشی به دست آمده است.

گروه های مدافع آزادی های مدنی، دولت جورج بوش را متهم کرده اند که برای گرفت اطلاعات از کسانی که مظنون به دست داشتن در تروریسم بوده اند، در نقض قوانین آمریکا و قوانین بین المللی به شکنجه متوسل شده است.

ماه گذشته اریک هولدر، دادستان کل آمریکا دستور داد در این باره تحقیق شود که آیا می توان علیه بازجویان یا پیمانکاران سازمان سیا پرونده جنایی تشکیل داد یا نه.

آقای اوباما گفت این به عهده اریک هولدر است که در باره آنچه اتفاق افتاده قضاوت کند..

مطالب مرتبط