شرکت نفتی به شاکیانش در ساحل عاج غرامت می پردازد

Image caption زباله های شیمیایی در پانزده نقطه در حومه ابیجان دفن شدند

یک شرکت تجاری موافقت کرده است بیش از چهل و پنج میلیون دلار به مردم ساحل عاج که گفته اند به خاطر دفن زباله در سال 2006 در این کشور مریض شده اند، غرامت پرداخت کند.

شرکت بین المللی "ترافیگورا"، که از جمله در معاملات فرآورده های نفتی فعالیت دارد، گفت به سی هزار نفر، نفری 1546 دلار غرامت خواهد داد.

این پول مجزا از دویست میلیون دلار غرامتی است که شرکت ترافیگورا در سال 2007 به دولت ساحل عاج پرداخت کرد.

ترافیگورا و وکلای شاکیان به توافق رسیده اند که ارتباطی میان زباله های دفن شده و مرگ و میرهای سال 2006 پیدا نشده است.

در بیانیه ای مشترک که توسط این شرکت و وکلای بریتانیایی شاکیان صادر شده است، آمده که بدترین علائم بیماری که زباله های مذکور قادر به ایجاد آن بوده است، علائمی مشابه سرماخوردگی است.

گزارش سازمان ملل

زباله های شیمیایی نتیجه تولیدات شرکت ترافیگورا بوده است. ترافیگورا در شهرهای لندن، آمستردام و ژنو نمایندگی دارد.

این زباله ها توسط کشتی به نام پروبو کوآلا به ساحل عاج حمل شده بود.

در ماه اوت 2006 شمار زیادی کامیون حامل زباله های شیمیایی در پانزده نقطه در حومه ابیجان، بزرگترین شهر ساحل عاج، بار خود را خالی کردند.

چند هفته بعد از دفن زباله ها، گزارش شد که دهها هزار نفر بیمار شده اند که علائم بیماری آنها مشابه بوده است. مشکلات تنفسی، دل درد و اسهال از جمله این علائم بود.

روز چهارشنبه (16 سپتامبر)، سازمان ملل متحد با انتشار گزارشی گفت که میان مرگ پانزده نفر در ساحل عاج و زباله های سمی دفن شده در نقاطی از این کشور ارتباط قوی وجود دارد.

ترافیگورا از گزارش سازمان ملل انتقاد کرده است و گفته که دقیق نیست.

ترافیگورا همواره تاکید داشته است که مسئول دفن زباله ها نبوده و شرکتی دیگر مسئول انتقال زباله ها بوده است.

این شرکت همچنین انکار کرده است که زباله های سمی - آمیخته ای از ته مانده بنزین و محلول های هیدرواکسید سدیم - قادر بوده باعث بیماری های خطرناکی مانند سوختگی پوست، خونریزی و مشکلات تنفسی شده باشد.

دولت ساحل عاج از محل 200 میلیون دلار غرامتی که از ترافیگورا دریافت کرده است از جمله به خانواده شانزده نفری خسارت داده که معتقدند آنها به خاطر زباله ها جان خود را از داست داده اند.