هفته مهم اوباما در سازمان ملل متحد

Image caption آقای اوباما باید درباره مسائل متعددی مذاکره کند

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در اولین حضور خود در جلسه پر ازدحام دید و بازدید سالانه روسای کشورها در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تلاش خواهد کرد تا بر امور مهمی که جهان با آنها روبروست، تاثیر گذار باشد.

او در داخل کشور خود با انتقادهایی درباره اصلاحات در سیستم بهداشتی آمریکا و هشدارهایی درباره ادامه حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان روبروست، و اکنون آرزوهای بزرگی که او در مورد تحولات بین المللی ایجاد کرده، به چالش کشیده خواهند شد.

آقای اوباما اولین سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد را در روز چهارشنبه 23 سپتامبر انجام خواهد داد که قاعدتا اظهارات او باید مسیر دیپلماسی او در سال های آینده را تعیین کند.

آنچه در زیر می آید مهمترین موضوعاتی هستند که آقای اوباما باید به آنها بپردازد.

ایران

Image caption محمود احمدی نژاد در مجمع عمومی سخنرانی خواهد کرد

افغانستان مشکل بزرگی برای آقای اوباماست اما در حال حاضر این مشکل، صرفا یک مشکل نظامی است.

احتمالا ایران را باید دشوارترین چالش دیپلماتیک پیش روی آقای اوباما در حال حاضر دانست.

از آنجا که ایران حاضر نیست به خواسته شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تعلیق غنی سازی اورانیوم تن در بدهد، آمریکا و متحدانش تلاش خواهند کرد حمایت بیشتری برای تحریم هایی گسترده تر، به ویژه علیه صنعت نفت و گاز ایران جلب کنند.

آقای اوباما در تلاش است حمایت روسیه و چین را جلب کند؛ او با هو جین تائو رئیس جمهور چین و دیمیتری مدودف، رئیس جمهور روسیه دیدار می کند که انتظار می رود در این دیدارها مسئله ایران مورد بحث قرار گیرد.

محمود احمدی نژاد نیز در همین هفته در مجمع عمومی سخنرانی خواهد کرد، احتمالا باز هم توقف غنی سازی را نخواهد پذیرفت و بار دیگر تاکید خواهد کرد که ایرانی ها قصد ساخت بمب اتمی را ندارند.

تغییر شرایط آب و هوایی

بر خلاف جورج بوش، آقای اوباما آمریکا را به یکی از اعضای محوری مذاکراتی تبدیل کرده که قرار است در ماه دسامبر در شهر کپنهاک به امضای معاهده ای جدید (مانند معاهده کیوتو) در زمینه کاهش آلاینده ها منجر شود.

او در یک جلسه ویژه "سطح بالا" که سران کشورهای مختلف جهان در آن حضور دارند و به درخواست دبیرکل سازمان ملل متحد برپا می شود، سخنرانی خواهد کرد.

Image caption هو جین تائو باید درباره میزان آلودگی تولید شده توسط کشورش اقدامی انجام دهد

باید انتظار داشت که آقای اوباما در این جلسه اهداف خود برای معاهده گپنهاک را مطرح کند.

مهمترین عاملی که موفقیت اجلاس کپنهاک به آن وابسته خواهد بود، ایجاد درکی متقابل میان چین و آمریکا، بزرگترین کشورهای تولید کننده آلاینده های کربنی است.

این موضوع یکی از مسائل کلیدی خواهد بود که در دیدار آقای اوباما با هو جین تائو (که او نیز در اجلاس مخصوص آب و هوا سخنرانی خواهد کرد) مطرح خواهد شد.

روسیه

دیدار باراک اوباما با آقای مدودف، در پی تصمیم آقای اوباما برای کنار گذاشتن سیستم سپر دفاعی موشکی در لهستان و جمهوری چک انجام می شود.

گرچه آمریکا گفته بود که هدف این سپر دفاعی مقابله با موشک های احتمالی از سوی ایران خواهد بود، اما روس ها با این طرح مخالف بودند.

اکنون روس ها از موضع آمریکا رضایت دارند؛ آیا این رضایت به روابط حسنه دیپلماتیک دوجانبه منجر خواهد شد؟

آمریکا و روسیه به دنبال آن هستند که تا ماه دسامبر به توافقی جدید درباره محدود کردن تسلیحات هسته ای دست یابند.

مسئله حساس تر این است که آیا روسیه از دور جدید تحریم علیه ایران حمایت خواهد کرد؟

خلع سلاح هسته ای

آقای اوباما در روز پنجشنبه 24 سپتامبر سرپرست جلسه ویژه ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره خلع سلاح هسته ای خواهد بود؛ این اولین بار است که یک رئیس جمهور آمریکا ریاست چنین جلسه ای را به عهده می گیرد.

این موضوع نشان می دهد که او می خواهد در آستانه کنفرانس سال آینده برای بازبینی معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) پیشرفت هایی حاصل شود.

گزارش شده که آقای اوباما طرح های جاه طلبانه ای دارد، به دنبال کاهش عمده سلاح های هسته ای است و احتمالا می خواهد به توافقی در زمینه توقف آزمایش کلاهک های جنگی دست یابد.

همچنین در نیویورک کنفرانسی برای بررسی یک معاهده منع آزمایش های هسته ای برگزار می شود که به دلیل فقدان امضاء کننده کافی، هنوز لازم الاجرا نشده است.

آقای اوباما قول داده این معاهده را نیز به تصویب برساند اما تصمیم نهایی در این زمینه را سنای آمریکا می گیرد.

خاورمیانه

آقای اوباما در روز 22 سپتامبر جلسات جداگانه و سپس مشترکی را با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی برگزاری می کند.

Image caption شهرک های اسرائیلی هنوز مانعی عمده در راه گفتگوهای صلح خاورمیانه هستند

کاخ سفید در تلاش بوده انتظارات بزرگی از این جلسه ایجاد نشود و رابرت گیبز، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به صراحت این موضوع را بیان کرده است.

آقای اوباما امیدوار بوده است که تا کنون شرایط لازم برای مذاکرات مستقیم اسرائیلی ها و فلسطینیان ایجاد شده باشد.

یکی از این شرایط توقف شهرک سازی در مناطق اشغالی از سوی اسرائیلی ها بوده است، اما هنوز بر سر مفاد این توقف، توافقی حاصل نشده است.

اگر گفتگوهای انجام شده در نیویورک به چنین توافقی منجر شود، راه برای مذاکرات مستقیم باز خواهد شد و جلسات در نیویورک موفقیت آمیز قلمداد می شوند.

گروه 20 و اقتصاد جهان

در روز پنجشنبه 24 سپتامبر، در شهر پیتزبورگ، اجلاس گروه بیست با حضور نمایندگان 19 کشور و اتحادیه اروپا برگزار می شود.

مسئله عمده در این جلسه این است که آیا دولت ها باید کماکان به اجرای سیاست های محرک اقتصادی (که هدف آنها خارج کردن کشورها از رکود بود) ادامه دهند یا اکنون که نشانه های رشد اقتصادی در برخی کشورها مشاهده شده، می توان از گستردگی این برنامه ها کاست؟

شرکت کنندگان در این جلسه درباره اصلاحات مقررات موسسات مالی بین المللی و مسئله بحث برانگیز حقوق و پاداش مدیران بانک ها مذاکره خواهند کرد. مسئله تبعات تغییر شرایط آب و هوایی نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت.

مطالب مرتبط