نگرانی فرمانده ناتو در افغانستان از افزایش بحران

Image caption ژنرال مک کریستال فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان

روزنامه ایندیپندنت چاپ بریتانیا، در شماره روز سه شنبه 22 سپتامبر (31 شهریور) به گزارش فرمانده آمریکایی نیروهای ناتو در افغانستان در خصوص اوضاع آن کشور پرداخته است.

به نوشته ایندیپندنت، ژنرال استنلی مک کریستال که فرمانده نیروهای "ائتلاف کشورهای غربی" در افغانستان نیز هست، در گزارش خود نوشته که اوضاع افغانستان به سوی بحرانی تر شدن پیش می رود.

او گفته است در صورتی که کشورهای غربی به طور عاجل به فکر تقویت تعداد نظامیان مستقر خود در افغانستان نباشند، بازنده جنگ در آن کشور خواهند بود.

از ماه می تا حالا، بیش از سی هزار سرباز جدید آمریکایی به افغانستان اعزام شده اند و براساس برنامه، تعداد نظامیان آمریکایی در افغانستان تا پایان امسال به شصت و هشت هزار نفر افزایش خواهد یافت.

ژنرال مک کرستال قبلا گفته بود که افغانها در حال از دست دادن اعتماد خود هستند چون مبارزه علیه طالبان، به بهبود زندگی آنها کمک نکرده است.

گزارش محرمانه ژنرال مک کریستال در ماه اوت – ماه گذشته میلادی – به باراک اوباما تحویل داده شده است.

کارشناسان می گویند باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، ناکزیر خواهد بود بر مسئله اختصاص دادن منابع بیشتر به جنگی که براساس نظر سنجی ها، در حال از دست دادن حمایت مردم آمریکا است، بیشتر بیاندیشد.

خبرگزاری رویتر به نقل از این گزارش نوشته است که کمک نظامی ایران به گروه های مخالف افغان در حال حاضر تهدیدی برای نظامیان غربی محسوب نمی شود اما ممکن است در آینده چنین شود.

ژنرال مک کریستال در گزارش خود برای رییس جمهور آمریکا نوشته است که به او گزارش شده که نیروی ویژه سپاه پاسداران انقلاب ایران، موسوم به نیروی قدس، در آموزش دادن به دسته ای از مخالفان حکومت افغانستان و دادن کمکهای نظامی به شورشیان دست داشته اند.

محتوای این گزارش محرمانه پس از آن که به دست روزنامه واشنگتن پست افتاد، توسط آن روزنامه منتشر شد.

وزارت دفاع آمریکا از دوران ریاست جمهوری جرج بوش همواره ایران را به حمایت از گروه های طالبان در افغانستان متهم می کرده است.

دولت ایران که همواره خواستار خروج نظامیان غربی از کشور افغانستان بوده است می گوید طالبان موضع خصمانه ای نسبت به ایران دارند و حمایت از آن گروه را نفی کرده است.

مطالب مرتبط