قول رهبران آمریکا و چین برای مقابله با گرمایش زمین

اوباما و هو جینتائو
Image caption رهبران چین و آمریکا خود را متعهد به تلاش برای کاهش گازهای گلخانه ای کردند

رهبران آمریکا و چین در اجلاس سازمان ملل متحد در باره تغییرات جوی، قول داده اند برای مقابله با گرمتر شدن هوای کره زمین تلاش بیشتری کنند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در این اجلاس هشدار داد که چنانچه نسل کنونی نتواند با گرمتر شدن هوای کره زمین مقابله کند تاریخ قضاوت خوبی در باره اش نخواهد کرد.

باراک اوباما خطاب به رهبران کشورهای شرکت کننده در اجلاس گفت چنانچه این مشکل حل نشود نسل آینده ممکن است با یک فاجعه اجتناب ناپذیر روبرو شود.

آقای اوباما گفت بشر خیلی دیر متوجه جدی بودن خطر گرمتر شدن هوای کره زمین شده است.

هو جینتائو، رئیس جمهوری چین نیز گفت کشورهای توسعه یافته باید احتیاجات کشورهای در حال توسعه را در نظر بگیرند و برای استفاده از فن آوری انرژی پاک به این کشورها کمک کنند.

هو جینتائو، قول داد که چین تلاش های خود برای کارآیی بیشتر انرژی و کاهش تولید گاز کربنیک را افزایش دهد.

بان کی_مون، دبیر کل سازمان ملل متحد در آغاز کنفرانس گفت کوتاهی در دست یابی به توافق در مورد تغییرات جوی، از نظر اخلاقی غیر قابل بخشش است.

بحث های کنونی در سازمان ملل متحد، در اجلاس سران 20 کشور ثروتمند جهان موسوم به گروه 20، روز پنجشنبه 24 سپتامبر، در شهر پیتسبورگ در آمریکا دنبال خواهد شد.

قول شرکت های هواپیمایی به کاهش تولید گاز کربنیک

در حالی که رهبران جهان در نیویورک راه های مقابله با گرمایش زمین را بررسی می کنند، صنعت هواپیمایی قول داده است در طی دهه های آینده از میزان تولید گاز کربنیک خود بکاهد.

ویلی والش، مدیر عامل شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز، می گوید شرکت های هواپیمایی موافقت کرده اند تا سال 2050، میزان تولید گاز کربنیک ناشی از سوخت هواپیماها را در مقایسه با سال 2005 به نصف برسانند.

در حالی که تعداد مسافران هواپیماها افزایش می یابد، از شرکت های هواپیمایی انتقاد می شود که برای کاهش گاز کربنیک تلاشی نمی کنند.

مطالب مرتبط