بحران پناهندگی در یمن زیر سایه جدال دولت و شورشیان

یحیی احمد که از شدت گرمای هوا و هوای سنگین پر از مگس به زیر چادری پناه برده است به من می گوید که از دست حوثی ها فرار کرده است.

او می گوید که همراه با 12 فرزند و نوه اش تصمیم گرفتند که فرار کنند.

یحیی احمد می گوید: " آنها (حوثی ها) اگر ما را بگیرند بچه های مان را می برند که برای شان بجنگند و حتی یک کودک 10 ساله را هم به جنگ وا می دارند."

آقای احمد که مغازه دار است می گوید که همه لوازم زندگی اش را بار یک وانت کرد. اما در میانه راه گلوله ای تایر وانت را پنچر کرد و آنها مجبور شدند باقی راه را پیاده طی کنند.

او که هوادار دولت است، می گوید: "وانت را رها کردیم و پا به فرار گذاشتیم. هوا تاریک بود و من یک چراغ قوه داشتم، وسایل خانه را جا گذاشتیم اما توانستیم چمدانهای مان را با خود ببریم."

بعضی از دوستان او که برای سر زدن به خانه های شان به روستا بازگشتند همه کشته شدند.

اما پناهنده دیگری شدیدا از علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن انتقاد می کند و می گوید که او مردان قبایل را تشویق کرد که با حوثی ها بجنگند اما سپس ارتش را به عقب راند و این مردان را به حال خود رها کرد.

این مرد که نامش قاسم است می گوید: "ما سه سال برای دولت جنگیدیم، فداکاریهای بسیاری کردیم، خیلی از مردان، زنان و کودکان مان کشته شدند. هر چه داشتیم از دست دادیم. اما حالا پناهنده شده ایم."

او می گوید که دولت آنها و سران قبیله شان را سرافکنده کرده است.

به نظر می رسد که در اردوگاه از هواداران حوثی ها هم کسی هست اما با حضور تعدد مقامهای دولتی و سربازان مسلح کسی جرئت نمی کند که با ما حرف بزند.

به گفته آقای قاسم در اردوگاه نیز درگیری میان هواداران و مخالفان دولت وجود دارد.

سالهاست که دولت در تلاش است شورش شیعه های موسوم به حوثی ها را کنترل کند. ده هزار نفر در جریان این درگیری آواره شده اند.

هفته گذشته در حمله ای هوایی ارتش به یک اردوگاه آوارگان در شمال یمن در نزدیکی مرز عربستان سعودی بیش از 80 نفر کشته شده اند که بسیاری از کشته شدگان کودکان، زنان و افراد سالخورده بودند.

شورشیان حوثی که شیعه زیدی هستند خواهان خودختاری بیشتر و نقش بیشتر مذهب شان در جامعه یمن هستند.

آنها معتقدند در خصوص جامعه شیعیان یمن تبعیض وجود دارد و همچنین دولت را به فساد و همکاری بیش از حد با عربستان سعودی و آمریکا متهم می کنند.

بعضی مواقع درگیری ها از اردوگاه هم قابل دیدن است. آخرین پست بازرسی ارتش در فصله 8 کیلومتری اردوگاه قرار دارد و کوه هایی که در اشغال حوثی هاست در فاصله ای دور به چشم می خورد.

پناهندگان اردوگاه می گویند که گاهی در شب نور و صدای انفجار دیده و شنیده می شود.

با آنکه جمعیت 4 هزار نفری پناهندگان این اردوگاه رو به افزایش است اما هنوز کمبود آب و غذا نیست. بزرگترین شکایت پناهندگان کمبود چادر برای دام شان است که زیر آفتاب در حال تلف شدن هستند.

سازمان ملل متحد درخواست یک بودجه 24 میلیون دلاری برای کمک به پناهندگان یمنی کرده است. اما تاکنون پول کمی وارد کشور شده است.

اما اغلب پناهندگان بر روی تپه های جایی میان شورشیان و خط مقدم نیروهای دولتی قرار دارند و دسترسی سازمان امدادرسانی بین المللی برای کمک به آنها بسیار دشوار است.

مطالب مرتبط