احمدی نژاد از اوباما خواست که به ایران به چشم یک دوست نگاه کند

Image caption محمود احمدی نژاد بارها واقعیت هولوکاست را زیر سئوال برده است

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران که برای شرکت در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک بسر می برد، از باراک اوباما، همتای آمریکایی اش خواسته است که به ایران به عنوان یک دوست بالقوه نگاه کند تا به عنوان یک تهدید.

آقای احمدی نژاد که قرار است بعد از ظهر روز چهارشنبه، اول مهر در مجمع عمومی سازمان ملل صحبت کند، به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفته است که در صورت دوستی با ایران فرصتهای فراوانی مهیا خواهد شد.

او بار دیگر تاکید کرد که ایران در جهت پیشبرد برنامه های هسته ای اش فقط اهداف صلح آمیز را در نظر دارد.

ایران قرار است در روزهای آینده مذاکرات تازه ای را در خصوص برنامه های هسته ای اش با قدرتهای جهان آغاز کند.

اسرائیل خواهان تحریم سخنرانی آقای احمدی نژاد شده و هیئت آلمانی گفته است در صورت تکرار انکار هولوکاست توسط آقای احمدی نژاد، جلسه را ترک خواهد کرد.

آقای احمدی نژاد بارها و آخرین بار در سخنرانی روز قدس که جمعه گذشته در تهران برگزار شد، واقعیت هولوکاست را زیر سئوال برده است. او در مراسم روز قدس، نسل کشی یهودیان در دوران جنگ جهانی دوم را "افسانه ای" آمیخته به "دروغ" و نوعی "عملیات روانی" خواند که برای زمینه سازی تأسیس کشور اسرائیل مطرح شده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در اولین سخنرانی خود در سازمان ملل کشورهای جهان را دعوت کرده که برای حل مشکلات جهانی مسئولیت بیشتری داشته باشند.

Image caption آقای اوباما گفت او خواهان دوره تازه ای از ارتباط آمریکا با دنیاست

آقای اوباما گفت او خواهان دوره تازه ای از ارتباط آمریکا با دنیاست و کسانی که از آمریکا در گذشته به دلیل این که تنها عمل می کرده انتقاد می کردند، اکنون نمی توانند گوشه ای ایستاده و منتظر باشند تا آمریکا به تنهایی مشکلات جهانی را حل کند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت سایر کشورها از موضوع احساسات ضد آمریکایی بیش از حد به عنوان بهانه ای برای بی تحرکی استفاده کرده اند.

او همچنین به تغییر سیاست آمریکا در قبال سازمان ملل متحد در مقایسه با دوره جورج بوش رئیس جمهوری سابق آمریکا تاکید کرد.

سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا در برابر رهبران بیش از 120 کشور جهان یک روز پس از سخنرانی وی در اجلاس سازمان ملل متحد در باره تغییرات جوی بود.

دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران و رهبران برزیل، لیبی، هندوراس و بریتانیا از دیگر شخصیت هایی هستند که امروز (چهارشنبه) در اجلاس مجمع عمومی سخنرانی خواهند کرد.

در آستانه سخنرانی محمود احمدی نژاد، طرفداران حقوق بشر و مخالفان او در نیویورک، برای چرخش توجه دولت ها از برنامه اتمی ایران به وضع حقوق بشر در این کشور، تلاش گسترده ای را آغاز کرده اند.

دولت ایران بارها اتهام نقض حقوق بشر را رد کرده است و می گوید که در وقایع بعد از انتخابات 22 خرداد با افراد "اغتشاشگر" برخورد قانونی کرده است.

مطالب مرتبط