ابراز نومیدی مقامات فلسطینی از 'تغییر موضع اوباما'

محمود عباس و بینامین نتانیاهو
Image caption ملاقات محمود عباس و بنیامین نتانیاهو به ابتکار باراک اوباما بود

مقامات فلسطینی می گویند به نظر می رسد آمریکا از پافشاری در مورد این که اسرائیل باید به تمام فعالیت های شهرک سازی در کرانه باختری پایان دهد، دست بر داشته است.

دولت آمریکا قبلا درخواست توقف کامل احداث شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری را کرده بود ولی روز گذشته آقای اوباما در جریان ملاقات با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و محمود عباس رئیس حکومت فلسطینیان تنها در باره محدود کردن این فعالیت ها صحبت کرد.

محمد دحلان، یکی از مقامات فلسطینی به خبرگزاری رویترز گفت آمریکا از موضع خود به ضرر صلح عقب نشینی کرده است.

نبیل شعث، یک مقام دیگر فلسطینی گفت فلسطینیان هنوز امیدوارند که آقای اوباما اسرائیل را برای پایان شهرک سازی تحت فشار قرار دهد.

پیشتر، آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل از نتایج مذاکرات سه جانبه با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینیان ابراز رضایت کرده بود.

ابراز خرسندی آقای لیبرمن با وجود رد درخواست های متوقف ساختن فعالیت های شهرک سازی اسرائیل در کرانه باختری است.

وزیر خارجه اسرائیل گفت این مذاکرات نشان داد که اسرائیل تسلیم فشارها در باره این مسئله نشده است و مذاکرات صلح را بدون پرداختن به این موضوع می توان از سرگرفت.

دولت فلسطینیان گفته است تا هنگامی که فعالیت های شهرک سازی اسرائیل در کرانه باختری کاملا متوقف نشده مذاکرات را از سر نخواهد گرفت.

در همین حال اعلام شده که جورج میچل نماینده باراک اوباما در خاورمیانه، هفته آینده در تلاش دیگری برای از سرگیری مذاکرات صلح بین اسرائیل و فلسطینیان به خاورمیانه باز می گردد.

آقای میچل با اشاره به این که توافقی برای توقف شهرک سازی اسرائیلی ها در کرانه باختری رود اردن به دست نیامده گفت هیچ پیش شرطی برای آغاز گفتگوها وجود ندارد.

سناتور میچل که در یک کنفرانس خبری صحبت می کرد از کاهش موارد اختلاف دو طرف خبر داد و ابراز امیدواری کرد این روند در آینده ادامه یابد.

از سرگیری گفتگوهای صلح خاورمیانه از اولویت های دولت باراک اوباماست و او برقراری صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها را در جهت منافع آمریکا عنوان کرده است.

این گفتگوها از ماه دسامبر متوقف شده است.

اسرائیل بارها با درخواست آمریکا و تشکیلات فلسطینی برای توقف شهرک سازی در سرزمین های فلسطینی مخالفت کرده است.

مطالب مرتبط