پیشنهاد براون برای کاهش تسلیحات هسته ای بریتانیا

زیردریایی ترایدنت
Image caption نیروی دریایی بریتانیا در حال حاضر دارای چهار زیردریایی مجهز به موشک های ترایدنت است

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا فردا 24 سپتامبر، در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد آمادگی بریتانیا را برای کاهش سلاح های بازدارنده اتمی این کشور اعلام خواهد کرد.

آقای براون کاهش این گونه تسلیحات را مشروط به توافق بین المللی در بار ه کم کردن زرادخانه هسته ای جهان کرده است.

انتظار می رود نخست وزیر بریتانیا در اجلاس ویژه شورای امنیت آمادگی بریتانیا برای کاهش تعداد زیر دریایی های نیروی دریایی این کشور که قادر به حمل موشک های هسته ای ترایدنت هستند، از چهار به سه زیردریایی را اعلام کند.

ریاست اجلاس ویژه شورای امنیت با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا خواهد بود.

تشکیل این اجلاس بخشی از روند تهیه طرحی است که جایگزین پیمان منع تکثیر هسته ای خواهد شد و هدف از آن پایان دادن به تولید تسلیحات هسته ای توسط کشورهاست.

آقای اوباما می گوید تلاش خواهد کرد در مورد کاهش کلاهک های هسته ای آمریکا و روسیه با این کشور به توافق برسد.

این دو کشور در حال حاضر 95 درصد کل کلاهک های هسته ای جهان یعنی هر یک 2000 کلاهک هسته ای در اختیار دارند و آقای اوباما امیدوار است تعداد این کلاهک ها از 2000 به 1500 کاهش یابد.

خبرنگاران می گویند دولت بریتانیا امیدوار است پیشنهاد کاهش تعداد زیردریایی های حامل موشک هسته ای این کشور، سبب ترغیب سایر کشورها برای کاهش تسلیحات هسته ای شان شود.

علاوه بر این در زمانی که هزینه های عمومی تحت فشار است، کم کردن تعداد زیردریایی های ترایدنت می تواند موجب میلیاردها دلار صرفه جویی برای دولت بریتانیا شود.

کیت هادسن، رئیس نهاد مبارزه برای خلع سلاح هسته ای در بریتانیا، می گوید این پیشنهاد اولین گام جدی و مثبت در جهت از بین بردن سیستم تسلیحات هسته ای ترایدنت و سیستم هایی است که جانشین آن می شود ولی هدف نهایی باید خلع سلاح کامل هسته ای باشد.

مطالب مرتبط