اوباما خواستار مسئولیت بیشتر کشورها برای حل مشکلات جهانی شد

باراک اوباما
Image caption آقای اوباما گفت کشورهای جهان نباید انتظار داشته باشند آمریکا مشکلات جهانی را به تنهایی حل کند

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در اولین سخنرانی خود در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، کشورهای جهان را دعوت کرده که برای حل مشکلات جهانی مسئولیت بیشتری داشته باشند.

آقای اوباما گفت او خواهان دوره تازه ای از ارتباط آمریکا با دنیاست و کسانی که از آمریکا در گذشته به دلیل این که تنها عمل می کرده انتقاد می کردند، اکنون نمی توانند گوشه ای ایستاده و منتظر باشند تا آمریکا به تنهایی مشکلات جهانی را حل کند.

آقای اوباما از افراط گرایی، نسل کشی، تکثیر هسته ای، تغییرات جوی و فقر به عنوان مشکلاتی یاد کرد که رهبران جهان نتوانسته اند با آن مقابله کنند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت سایر کشورها از مسئله مخالفت با آمریکا بیش از حد به عنوان بهانه ای برای بی تحرکی استفاده کرده اند.

آقای اوباما همچنین به تغییر سیاست آمریکا در قبال سازمان ملل متحد در مقایسه با دوره جورج بوش رئیس جمهوری سابق آمریکا تاکید کرد و گفت برای حل برنامه هسته ای ایران و کره شمالی به دیپلماسی پایبند است.

وی همچنین به حل مناقشه اسرائیل و فلسطینیان بدون هیچگونه پیش شرطی تاکید کرد و گفت آمریکا ساختن شهرک های یهودی نشین را مشروع نمی داند.

باراک اوباما گفت آمریکا تعهد خود به امنیت اسرائیل را با پافشاری بر احترام اسرائیلی ها به درخواست های مشروع فلسطینیان همراه کرده است.

مسئله گرمایش زمین موضوع دیگری بود که آقای اوباما به آن پرداخت و گفت کشورهای جهان باید برای حفاظت از محیط زیست باید تلاش بیشتری کنند.

سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا در برابر رهبران بیش از 120 کشور جهان یک روز پس از سخنرانی وی در اجلاس سازمان ملل متحد در باره تغییرات جوی بود.

دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران و رهبران برزیل، لیبی، هندوراس و بریتانیا از دیگر شخصیت هایی هستند که امروز در اجلاس مجمع عمومی سخنرانی خواهند کرد.

اسرائیل خواستار تحریم سخنرانی آقای احمدی نژاد شده و هیئت آلمانی گفته است در صورت تکرار انکار هولوکاست توسط آقای احمدی نژاد، جلسه را ترک خواهند کرد.

ترتیب سخنرانی ها در اجلاس سازمان ملل متحد بر اساس تشریفات است و کمتر تغییری می توان در آن داد.

به طور مثال سخنرانی رهبران کشورها قبل از سخنرانی نخست وزیران کشورهای عضو است.

از جمله معدود تغییرات، سخنرانی گوردون براون نخست وزیر بریتانیا قبل از سخنرانی هو جینتائو رئیس جمهوری چین است.

مطالب مرتبط