'سفر مقام های کنیا به آمریکا شرط دارد'

Image caption صدها نفر در خشونت های پس از انتخابات 2007 کشته شدند

دولت آمریکا تهدید کرده که اگر دولت کنیا در اجرای طرح های اصلاحاتی خود ناموفق باشد، به پانزده مقام بلندپایه این کشور اجازه ندهد به آمریکا سفر کنند.

مایکل رانبرگر، سفیر آمریکا در نایروبی، پایتخت کنیا، گفت برای این مقام ها نامه فرستاده شده و در آنها مصرانه خواسته شده است از انجام اصلاحات حمایت کنند و با توسل به زور مقابله کنند.

در ماه های اخیر آمریکا کنیا را مورد انتقاد قرار داده است چون در باره خشونت های مرگ باری که پس از برگزاری انتخابات در کنیا رخ داد، تحقیق نکرده است.

حدود 1300 نفر در این خشونت ها کشته شدند اما مقام های کنیایی در برابر درخواست برای برپا کردن دادگاهی در این باره مقاومت کرده است.

در نامه ای که به مقام های کنیا ارسال شده است آمده که آمریکا "به مراودات خود با آنهایی که از انجام اصلاحات در کنیا حمایت نمی کنند یا موافق خشونت هستند، ادامه نخواهد داد."

در این نامه جانی کارسون، یکی از مقام های وزارت امور خارجه آمریکا از دولت کنیا مصرانه خواسته است موسسات خود را تقویت و فساد مالی را حذف کند تا از احتمال وقوع خشونت های بیشتر جریان انتخابات سال 2012 جلوگیری کند.

ضرب الاجل از دست رفته

آقای رانبرگر روز پنجشنبه (24 سپتامبر)، به خبرنگاران گفت او نام مقام های بلندپایه کنیایی را که با تهدید ممنوعیت سفر به آمریکا مواجهند، افشا نخواهد کرد اما گفت این فهرست شامل چند وزیر، نماینده پارلمان و دیگر شخصیت های سرشناس می شود.

او افزود که آمریکا "تمام پیشنهادهایی را که در موسسات بین المللی مالی در ارتباط با کنیا مطرح می شود، دقیق تر ارزیابی خواهد کرد."

بعد از رشته خشونت های خونینی که اعلام نتیجه انتخابات در کنیا به دنبال داشت، سرانجام دولتی با مشارکت گروه های موافق و مخالف تشکیل شد اما این دولت برای استقرار ثبات با مشکل مواجه بوده است.

گروه های مدافع حقوق بشر می گویند اکثر کسانی که در جریان ناآرامی های دو ماهه کشته شدند به دست پلیس این کشور کشته شده اند.

میانجی های بین المللی دولت کنیا را تحت فشار گذاشته اند که برای تحقیق در باره مرگ افرادی که در ناآرامی ها کشته شده اند، دادگاه ویژه ای برپا کند اما مقام های دولتی تمام ضرب الاجل هایی که برای آنها تعیین شده است، از دست داده اند.

آمریکا در هفته های اخیر همچنین موای کیباکی، رئیس جمهوری کنیا را به خاطر تلاش برای انتصاب دوباره یکی از مقام های سابق این کشور مورد انتقاد قرار داده است. آقای کیباکی درصدد بوده است این فرد را که سابق بر این ریاست نیروهای مبارزه با فساد اداری را برعهده داشته است، بدون تائید پارلمان این کشور بار دیگر به کار بگیرد.

مطالب مرتبط