ایران هشدار بریتانیا و فرانسه علیه برنامه اتمی خود را رد کرد

Image caption گوردون براون در اجلاس مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل شرکت دارد

دولت ایران ضمن رد اتهام ها و هشدارهای گوردون براون و نیکولا سارکوزی در مورد برنامه اتمی این کشور بر حقوق هسته ای خود تاکید کرده است.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، روز چهارشنبه (24 سپتامبر) در شورای امنیت سازمان ملل متحد هشدار داد در صورتی که ایران و کره شمالی به تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی ادامه دهند، تحریم های بسیار شدیدتری باید علیه آن ها در نظر گرفته شود.

شورای امنیت طی نشست چهارشنبه در حمایت از خلع سلاح هسته ای همه کشورها و پیشگیری از گسترش این تسلیحات در جهان، قطعنامه ای تصویب کرد.

در این سند بر چهار قطعنامه پیشین این شورا که خواهان تعلیق فوری برنامه غنی سازی اورانیوم ایران شده تاکید شده است. ایران این در خواست را رد کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویتر وزیر خارجه ایتالیا نیز روز پنجشنبه گفت که گروه 8 از سیاست آمریکا دایر بر دادن فرصتی به ایران برای مذاکره بر سر برنامه اتمی اش حمایت می کند، اما معتقد است که نمی توان وقت زیادی را صرف این فرآیند کرد و به سرعت نوبت به بررسی تحریم های تازه می رسد.

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، هم در جلسه شورای امنیت ایران را خطر اتمی قریب الوقوعی خواند و خواهان اتخاذ تدابیر فوری و اجرای آن علیه این کشور شد.

نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد با صدور بیانیه ای این اتهام ها را کاملا بی اساس خوانده و بر صلح آمیز بودن برنامه اتمی این کشور تاکید کرده است.

ایران دولت های بریتانیا و فرانسه را به تخطی از مسوولیت هایی که در چهارچوب پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای دارند، متهم کرده است.

نخست وزیر بریتانیا در جلسه شورای امنیت آمادگی کشورش برای کاهش سلاح های بازدارنده اتمی این کشور را اعلام کرد.

در بیانیه دولت ایران آمده است که آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش هایش صلح آمیز بودن برنامه اتمی ایران را تایید کرده است.

این آژانس در گزارش هایش گفته است که نمی تواند ماهیت صلح آمیز برنامه های اتمی ایران را به طور قطع تایید کند، اما مدرکی هم ندارد که ایران درصدد تولید سلاح اتمی است.

نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد که به پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای پایبند است و معتقد است که در مذاکرات آتی بین المللی در چهارچوب این پیمان، درخواست های "بی ثمر" و "غیرقانونی" سال های گذشته از این کشور باید کنار گذاشته شود.

مطالب مرتبط