آغاز محاکمه ایهود اولمرت

Image caption اولمرت خود را بیگناه می داند

دادگاه رسیدگی به اتهامات وارده به ایهود اولمرت نخست وزیر پیشین اسراییل در بیت المقدس کار خود را آغاز کرده است.

ایهود اولمرت اولین نخست وزیر اسراییل است که پایش به دادگاه کشیده شده اتهامات وارده را رد کرده است. وی متهم است به آنکه درآمدهایش را اعلام نکرده، از اعتماد افراد سواستفاده کرده و دست به سندسازی زده است.

این اتهامات به دوره ای مربوط می شوند که ایهود اولمرت شهردار بیت المقدس بود و مدتی هم در کابینه اسراییل وزیر بود تا آنکه در سال 2006 به پست نخست وزیری دست یافت. این اتهامات به دوره نخست وزیری او ربطی پیدا نمی کنند.

آقای اولمرت اصرار دارد که مرتکب تخلفی نشده است. او در دادگاه گفت: "من به عنوان یک مرد بیگناه به این دادگاه آمده ام و معتقدم که به عنوان یک بیگناه هم این دادگاه را ترک خواهم کرد".

ایهود اولمرت گفت در طول سه سال گذشته در معرض لجن پراکنی و تهمت زنی قرار داشته است. وکلای ایهود اولمرت گفته اند پرونده اتهامی به شکل مضحکی ضعیف و بی پایه و اساس است.

کناره گیری اجباری از نخست وزیری

ایهود اولمرت سال گذشته در پی وارد شدن اتهامات مختلف مجبور به کناره گیری از پست خود شد، اتهاماتی که از جمله شامل دریافت صدها هزار دلار پول نقد از یک تاجر آمریکایی به نام موشه تالانسکی می شد.

آقای اولمرت مصرانه می گوید این پرداخت های نقدی کمک های مشروعی بوده اند که برای مبارزات انتخاباتی به وی پرداخت می شدند اما موشه تالانسکی گفته است که آقای اولمرت از این پول ها برای اجاره اتاق در هتل های گرانقیمت، خریدن سیگار، قلم و ساعت های مچی استفاده کرده است.

در پرونده اتهامات علیه آقای اولمرت این مورد هم دیده می شود که وی با حساب سازی و افزایش دادن صورت حساب مخارجش در سفرهای خارجی، مبلغ 92000 دلار سر موسسات خیریه یهودی کلاه گذاشت.

ادعا شده که این پول ها در حسابی مخفی نگهداری شده و از آن ها برای تامین هزینه سفرهای آقای اولمرت و همچنین مسافرت های خانواده اش استفاده می شد. ایهود اولمرت در جریان حضورش در دادگاه توضیحاتی ارائه نکرد. شواهد و مدارک موجود علیه آقای اولمرت قرار است از ماه فوریه آینده بررسی شوند و دادگاه هفته ای سه روز به پرونده رسیدگی خواهد کرد.

برخی گزارش های رسانه های اسراییلی چنین برآورد کرده اند که رسیدگی به این پرونده ممکن است مدت چهار سال طول بکشد. در صورت محکومیت، ایهود اولمرت باید منتظر یک دوره حبس طولانی مدت باشد.

نخست وزیر پیشین اسراییل در مصاحبه ای با بی بی سی این حرف که شاید پشت میله های زندان قرار گیرد را به باد تمسخر گرفت.

ایهود اولمرت پس از آنکه مدتی به عنوان کفیل نخست وزیری جای آریل شارون انجام وظیفه کرده بود، در سال 2006 به نخست وزیری اسراییل رسید.