سیل فیلیپین را فراگرفت

Image caption حدود 80 درصد سطح مانیل را آب فرا گرفته است

باران شدید در فیلیپین که از نظر حجم در چهار دهه اخیر بی سابقه بوده، باعث ایجاد سیل شده و عملیات نجات در این کشور در جریان است.

این باران در اثر طوفان گرمسیری کتسانا ایجاد شد و سازمان هواشناسی فیلیپین تغییر شرایط جوی را باعث بارانی به این شدت دانست. پایتخت فیلیپین در کمتر از یک روز شاهد بارش 40 سانتی متر باران بود.

دولت فیلیپین شمار بیجا شدگان در اثر سیل را بیش از 250 هزار نفر اعلام کرده و گزارش شده حداقل 72 نفر کشته یا مفقود شده اند. از این تعداد ظاهرا 15 نفر جان خود را از دست داده اند و مابقی مفقود شده اند.

بر اساس برخی گزارش ها نزدیک به 80 درصد سطح شهر مانیل را آب فرا گرفته و برای نجات مردمی که در شهر مانیل، پایتخت این کشور بر روی سقف خانه ها پناه گرفته اند از هالی کوپتر و قایق های بادی استفاده می شود.

گیلبرت تئودورو وزیر دفاع فیلیپین اعلام کرد نیروهای ارتش، پلیس و گروه های داوطلبی بیش از چهار هزار نفر را که در چنین شرایطی گرفتار شده بودند را نجات داده اند.

تصاویر تلویزیونی حتی نجات یافتگانی را نشان می داد که به خطوط برق فشار قوی آویزان بودند.

جورج آندرادا که یک راننده اتوبوس است به بی بی سی گفت در سیل همه دارایی خود را از دست داده است. او گفت: "خیلی سریع رخ داد. ناگهان همه جا را آب فرا گرفت و همه چیز زیر آب فرو رفت. نتوانست بجز پیراهنی که برتن دارم چیز دیگری را بردارم."

فردگاه های بین المللی و داخلی فیلیپین تعطیل شده اند و هزاران مسافر سرگردان مانده اند.

گزارشگران می گویند با بهترشدن شرایط جوی در روز یکشنبه 26 سپتامبر، عملیات نجات گسترش بیشتری یافته است.

از سوی دولت در مانیل و 25 ایالت دیگر فیلیپین وضعیت "فاجعه طبیعی"اعلام شده است و درباره مردمی که در این نقاط هستند نگرانی وجود دارد.

از آنجا که طوفان گرمسیری کتسانا (که سرعت باد در آن به 100 کیلومتر در ساعت بالغ شد) در حال حرکت بر روی مجمع الجزایر فیلیپین است مقام های فیلیپین هشدار داده اند که احتمالا بار دیگر در مناطق شمالی این کشور سیل رخ خواهد داد.

مطالب مرتبط