مرکل به سوی تشکیل ائتلاف تازه ای گام برمی دارد

مرکل
Image caption خانم مرکل گفت می خواهد رهبر تمام آلمانی ها باشد

براساس نظرسنجی ها در خارج از مراکز رای گیری، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، بار دیگر به پیروزی انتخاباتی دست یافته است. براین اساس جبهه محافظه کار تحت رهبری خانم مرکل بیش از 33 درصد آرا را کسب کرده است.

خانم مرکل به هوادارانش گفت که "کاری بزرگ" کرده اند اما افزود که می خواهد صدراعظم تمامی آلمانی ها در این مقطع بحرانی باشد.

به نظر می رسد بلوک تحت رهبری خانم مرکل اکنون آماده تشکیل یک دولت ائتلافی با "اف دی پی" که یک حزب اصلاح گرا است باشد.

خانم مرکل می گوید که این ائتلاف آلمان را از بدترین بحران 60 سال اخیر خارج خواهد کرد.

فرانک والتر اشتاین مایر، رهبر حزب "اس پی دی" (سوسیال دموکرات)، که رقیب خانم مرکل در انتخابات بود به یک "شکست تلخ" اذعان کرده است.

او گفت: "رای دهندگان تصمیمشان را گرفته اند و نتیجه روزی تلخ را برای سوسیال دموکراسی آلمان رقم می زند.... جایی برای رفع و رجوع نیست - این نتیجه یک شکست تلخ است."

با این حال او در میز گرد سران احزاب آلمان که به طور سنتی بعد از هر انتخابات برگزار می شود گفت که استعفای او "کاری خیلی عاقلانه نخواهد بود" و قول داد که "به نبرد ادامه دهد."

نظرسنجی های خارج از مراکز رای گیری در آلمان عموما بسیار قابل اعتماد محسوب می شوند.

انتظار می رود نتایج اولیه ظرف چند ساعت آینده اعلام شود.

استیو رزنبرگ خبرنگار بی بی سی در برلین می گوید به نظر می رسد که این نتایج می تواند برای سوسیال دموکرات ها (اس دی پی) یک فاجعه باشد، چرا که ممکن است آنها از جنگ جهانی دوم تا این اندازه با عدم استقبال مواجه نشده باشند.

"اس دی پی" از زمان انتخابات گذشته در سال 2005 در یک ائتلاف ناهمگون با "سی دی یو/سی اس یو" در قدرت سهیم بوده است.

براساس یک نظرسنجی تلویزیون زی دی اف آلمان تشکل "سی دی یو/سی اس یو" بیش از 33 درصد، اس پی دی بیش از 23 درصد و اف دی پی بیش از 14 درصد آرا را کسب کرده اند.

خانم مرکل در میان هواداران شادمان خود در برلین گفت: "هدف اصلی ما محقق شده است، که همانا تغییری در دولت است."

او افزود: "من می خواهم که صدر اعظم همه آلمانی ها باشم، تا اوضاع کشورمان بهبود پیدا کند، به خصوص در این لحظه بحرانی."

وی گفت که گفت و گوهایی "سریع و قاطعانه" با گایدو وسترول رهبر اف دی پی ترتیب خواهد داد. برخی احتمال می دهند آقای وسترول وزیر خارجه بعدی آلمان باشد.

مطالب مرتبط