مرکل گفتگو برای تشکیل دولت ائتلافی را شروع کرد

مرکل
Image caption خانم مرکل گفت می خواهد رهبر تمام آلمانی ها باشد

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان پس از پیروزی در انتخابات عمومی روز گذشته 27 سپتامبر، گفتگو با حزب دموکرات های آزاد -اف دی پی- را برای تشکیل دولت ائتلافی شروع کرده است.

حزب سوسیال دموکرات، شریک سابق خانم مرکل در دولت ائتلافی بزرگترین شکست از سال 1949 تا کنون را خورد و اکنون به صورت حزب مخالف دولت فعالیت خواهد کرد.

خانم مرکل گفت اولویت برای او در دومین دوره زمامداری، بازگرداندن رونق به بزرگترین اقتصاد اروپا خواهد بود.

خانم مرکل افزود این ائتلاف آلمان را از بدترین بحران 60 سال اخیر خارج خواهد کرد.

آلمان با جدی ترین رکود اقتصادی از جنگ بین الملل دوم تا کنون روبروست. کسری بودجه رو به افزایش است و پیش بینی می شود که در سال جاری میلادی تولید آلمان 5 درصد کاهش یابد.

صدراعظم آلمان در سخنرانی پیروزی خود به هوادارانش گفت که "کاری بزرگ" کرده اند اما افزود که می خواهد صدراعظم تمامی آلمانی ها در این مقطع بحرانی باشد.

خبرنگار بی بی سی در برلین می گوید موفقیت حزب دموکرات های آزاد در این انتخابات، برای این حزب بی سابقه است و این حزب برای اجرای برنامه های متهورانه اقتصادی و کاهش سریع مالیات ها پافشاری خواهد کرد. اقداماتی که با توجه به بدهی های عمومی کلان، بسیار مشکل خواهد بود.

فرانک والتر اشتاین مایر، رهبر حزب "اس پی دی" (سوسیال دموکرات)، که رقیب خانم مرکل در انتخابات بود به یک "شکست تلخ" اذعان کرد.

گیدو وستروله، رهبر حزب دموکرات های آزاد که پیش بینی می شود در دولت آینده سمت وزیر خارجه آلمان را عهده دار شود گفت دولت آینده با احساس مسئولیت کار خواهد کرد.

رهبران چند کشور خارجی هم اکنون پیروزی خانم مرکل را به وی تبریک گفته اند.

کاخ سفید آمریکا اعلام کرد باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به خانم مرکل گفته است که یک دولت قوی در آلمان به تقویت بیشتر روابط آمریکا و آلمان کمک خواهد کرد.

مطالب مرتبط