انتقاد اتحادیه آفریقا از حمله نیروهای امنیتی گینه به تظاهرکنندگان

تظاهرکنندگان در گینه
Image caption خشونت ها در گینه در سراسر جهان محکوم شده است

اتحادیه آفریقا تیراندازی نیروهای امنیتی گینه به سوی غیرنظامیان بدون اسلحه در جریان راهپیمایی مخالفان در کوناکری، پایتخت را محکوم کرده است.

یک گروه مدافع حقوق بشر گینه، می گوید تیراندازی نیروهای دولتی به سوی تظاهرکنندگان که تعداد آنها به 50 هزار نفر می رسید موجب کشته شدن دست کم 157 نفر شده است.

این رقم بیش از دو برابر تعدادی است ک مقامات دولتی اعلام کرده اند.

کاسپار لیتون، خبرنگار بی بی سی در غرب آفریقا می گوید با توجه به این که شنیده می شود سربازان اجساد قربانیان را به اردوگاه های ارتشی انتقال می دهند ممکن است تعداد واقعی قربانیان هرگز معلوم نشود.

تظاهرات در اعتراض به این خبر بود که موسی دادیس کامارا، رهبر نظامی گینه در نظر دارد نامزدی خود برای پست ریاست جمهوری را در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در گینه اعلام کند.

وی در تلاش برای توجیه کشته شدن تظاهرکنندگان به دست نیروهای امنیتی گفت شماری از سربازان از کنترل او خارجند.

خبرنگار بی بی سی می گوید یک چنین اظهاراتی موجب اطمینان خاطر مردم گینه نخواهد شد چون کسانی که به سوی مردم تیراندازی می کردند از اعضای گارد ریاست جمهوری بودند.

گروه های مدافع حقوق بشر می گویند گزارش هایی دریافت کرده اند مبنی بر این که سربازان برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از سرنیزه استفاده کرده و زنان را در خیابان ها مورد تجاوز جنسی قرار داده اند.

این خشونت ها در سراسر جهان محکوم شده است.

بان کی-مون، دبیر کل سازمان ملل متحد از مقامات گینه خواسته در برخورد با تظاهرکنندگان خویشتن داری نشان دهند.

اتحادیه آفریقا نیز می گوید اعمال تحریم علیه گینه را مد نظر قرار خواهد داد.

مطالب مرتبط