چهار هزار نیروی آمریکایی عراق را ترک می کنند

ژنرال ری اودیرنو، فرمانده نیروهای آمریکایی در عراق، گفته است که در ماه اکتبر امسال حداقل چهار هزار نظامی آمریکایی عراق را ترک خواهند کرد.

او این سخنان را روز چهارشنبه (30 سپتامبر) در جلسه علنی کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا در واشنگتن، پایتخت این کشور بیان کرد.

ژنرال اودیرنو گفت که تا پایان اکتبر نیروهای آمریکایی در عراق از سطح کنونی 124 هزار نفر به حدود 120 هزار نفر کاهش خواهد یافت.

او گفت که روند کاهش نیروهای آمریکایی در عراق طی ماه اکتبر سریع تر از آن خواهد بود که او پیشتر مد نظر داشت.

این ژنرال آمریکایی گفت که برنامه خروج نیروهایش از عراق انعطاف پذیر است و او می تواند بر اساس این برنامه سرعت خروج نظامیان آمریکا از عراق را تسریع کند.

آمریکا قصد دارد که تا ماه اوت سال 2010 میلادی به تمام ماموریت های رزمی نظامیان خود در عراق خاتمه دهد.

ژنرال آمریکایی گفت که پس از اوت سال 2010 میلادی، بین 30 هزار تا 50 هزار نیروی آمریکایی برای آموزش نیروهای عراقی و محافظت از پروژه های بین المللی و مراکز و پرسنل آمریکا، در عراق باقی خواهند ماند.

آمریکا و عراق توافق کرده اند که تا پایان سال 2011 میلادی تمام نیروهای آمریکایی عراق را ترک کنند.

این در حالیست که آمریکا طی سال میلادی جاری حضور نظامی اش را در افغانستان تقویت کرده است.

باراک اوبامل، رئیس جمهوری آمریکا، پس از ورود به کاخ سفید دستور اعزام 21 هزار نیروی کمکی به افغانستان را صادر کرد و تعداد نیروهای کشورش در افغانستان را به حدود 68 هزار نفر افزایش داد.

ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده نیروهای آمریکا در افغانستان اخیرا خواهان اعزام هزاران نیروی کمکی دیگر به افغانستان شده است.

مطالب مرتبط