مالکی جبهه سیاسی جدید تشکیل داد

Image caption نوری مالکی از 2006 نخست وزیر عراق بوده است

نوری مالکی، نخست وزیر عراق، روز پنجشنبه (اول اکتبر)، اعلام کرد جبهه سیاسی جدیدی را برای رقابت در انتخابات پارلمانی این کشور تشکیل داده است.

انتخابات پارلمانی عراق در ماه ژانویه 2010 برگزار خواهد شد.

جبهه جدید، که نامش دولت قانون است، از چهل گروه تشکیل می شود.

این گروه ها شامل رهبران قبیله ای اهل سنت، کردهای شیعه، سیاستمداران مستقل و حزب دعوه می شوند. رهبری حزب دعوه بر عهده خود آقای مالکی است.

ائتلاف جدید، نخست وزیر عراق را در برابر متحد سابقش، مجلس اعلای اسلامی عراق قرار می دهد. این مجلس اخیرا با سیاستمداران وفادار به مقتدی صدر، روحانی شیعه عراقی و چند گروه دیگر، ائتلاف تشکیل داد.

سیاستمداران وفادار به آقای مالکی در انتخابات محلی عراق، که اوایل امسال برگزار شد، موفقیت زیادی داشتند. آنها در فعالیت سیاسی خود بر تعهدشان به اجرای قانون و نظم و همچنین اتکای کمتر به پیشینه های دینی تاکید دارند.

نوری مالکی از سال 2006 نخست وزیر عراق بوده است اما در ماه اوت حزب دعوه ائتلاف خود با دیگر گروه های شیعه را شکست.

تحلیلگران می گویند احتمال این که جبهه سیاسی جدید آقای مالکی بتواند به تنهایی اکثریت آرا را کسب کند کم است و شاید لازم ببیند به ائتلاف های بزرگتر بپیوندد.

نخست وزیر عراق در نطقی که امروز در منطقه حفاظت شده بغداد ایراد کرد، گفت: "تولد جبهه دولت قانون نقطه عطفی تاریخی و پیشرفتی است در جهت استقرار عراقی مدرن که بر پایه صلح و اصول ملی گرایی ساخته شده ... و از سیاست تبعیض، منزوی کردن و استبداد فاصله گرفته است."

احزاب سیاسی که هدایت آنها توسط رهبران شیعه بوده است، زیر پرچم ائتلاف متحد عراقی، در انتخابات پارلمانی سال 2005 تقریبا نیمی از کرسی ها را از آن خود کردند. (از 275 کرسی پارلمان، 128 کرسی به این ائتلاف تعلق گرفت.)

راجر هاردی، تحلیلگر بی بی سی در امور خاورمیانه می گوید وقتی آقای مالکی بر مسند کار نشست بسیاری او را ضعیف و فردی می دانستند که همسو با سیاست های فرقه گرا عراق را به ورطه جنگ داخلی می برد. اما اکنون موضع آقای مالکی متحول شده است.

به اعتقاد راجر هاردی موفقت نخست وزیر عراق و ائتلافش در انتخابات محلی در اوایل امسال نشان داد که بسیاری از عراقی ها او را مردی قوی می بینند که می تواند کشورش را متحد کند. مردم از فرقه گرایی و اختلاف خسته اند و به ملی گرایی تمایل پیدا کرده اند و نخست وزیر عراق درصدد است از همین حال و هوا به نفع خود استفاده کند.

مطالب مرتبط