برادر رهبر طالبان در پاکستان کشته شد

پاکستان، طالبان
Image caption طالبان پاکستان در وزیرستان جنوبی و شمال قدرتمند است.

مقامات پاکستانی می گویند کلیم الله محسود برادر رهبر جدید طالبان، در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شده است. این مقامات می گویند در درگیری هایی که بعد از حمله طالبان به پایگاه نظامی در شمال وزیرستان انجام شد نیروهای امنیتی به حمله طالبان، کلیم الله محسود کشته شده است.

مقامات طالبان هم کشته شدن برادر رهبرشان را تایید کرده اند. به گفته آنها جسد او در روستایش دفن شده است.

گفته می شود که حکیم الله محسود در روز دوشنبه ۲۸ سپتامبر (۶ مهر) کشته شده است. درگیرها در این روز با شلیک یک موشک توسط طالبان به یک پایگاه نظامی در وزیرستان آغاز شد. طالبان در ایالت وزیرستان قدرت زیادی دارد. در واکنش به این حمله نیروهای امنیتی مخفیگاه های طالبان را مورد حمله قرار دادند.

حکیم الله محسود برادر کلیم الله محسود بعد از کشته شدن بیت الله محسود رهبر طالبان در ماه گذشته رهبری این گروه را بر عهده گرفت.

بیت الله محسود، فرمانده پیشین طالبان و کسی که طالبان پاکستان را تشکیل داد در روز ۶ اوت (۱۵ مرداد) بر اثر حمله هوایی نیروهای آمریکایی در وزیرستان جنوبی کشته شد.

طالبان چند هفته بعد مرگ فرمانده را تایید کرد و پس از آن، حکیم الله محسود فرماندهی طالبان را در پاکستان برعهده گرفت.

دولت پاکستان این گروه را عامل بمب گذاری های انتحاری زیادی می داند که در طول دو سال گذشته باعث کشته شدن تعداد زیادی از شهروندان پاکستانی شده است.

اخیراً بر اثر حملات هوایی نیروهای آمریکایی تعدادی از فرماندهان طالبان کشته شده اند. اما سلسله حملات انتحاری که در شمال غرب پاکستان رخ داد این طور تعبیر شد که طالبان مجدداً تجدید قوا کرده است.

فرمانده جوان

Image caption حکیم الله محسود برادر کلیم الله محسود بعد از کشته شدن بیت الله محسود رهبر طالبان در ماه گذشته رهبری این گروه را بر عهده گرفت.

خبرنگاران می گویند، حکیم الله محسود حدود سی سال دارد و از زمانی که رهبری طالبان را برعهده گرفته است با رسانه ها صحبت نکرده و در محافل عمومی دیده نشده است. دو برادر دیگر او زنده هستند.

دولت پاکستان در اوایل سال جاری میلادی عملیاتی را برای شکست طالبان در شمال غرب این کشور آغاز کرد. در نتیجه این حملات ارتش پاکستان کنترل دره سوات را دوباره به دست آورد. همچنین گزارش شده است که ارتش در تدارک عملیاتی در منطقه وزیرستان است.

براساس گزارش ها تعدادی از مردم خانه های خود در بخش هایی از وزیرستان جنوبی را ترک کرده اند.

خبرنگاران می گویند که این مسئله ممکن است به دلیل مهاجرت فصلی مردم از این منطقه باشد. اما همچنین می تواند نشانه ای از فرار مردم بعد از گزارش های مربوط به عملیات نظامی در منطقه باشد.

تحلیلگران می گویند که عملیات نظامی در وزیرستان شمالی و جنوبی کار بسیار مشکلی است، چرا که در این مناطق نه تنها طالبان پاکستانی حضور دارند، بلکه تعداد زیادی از شبه نظامیان اسلامگرا نیز که بعد از حمله نیروهای بین المللی به افغانستان در سال ۲۰۰۱ میلادی از این کشور گریخته اند، به این مناطق آمده اند.

مطالب مرتبط