اسرائیل زنان زندانی فلسطینی را آزاد کرد

مینی بوس حامل زنان زندانی
Image caption اکثر زنان زندانی با مینی بوس به گذرگاه مرزی با کرانه باختری اعزام شدند

اسرائیل نوزده زن فلسطینی را در برابر نواری حاکی از زنده بودن یک نظامی خود از زندان آزاد کرده است.

روز جمعه، 2 اکتبر (10 مهر)، رادیو اسرائیل گزارش کرد که نوزده زن فلسطینی که در زندان های اسرائیلی بازداشت بودند در برابر دریافت یک نوار ویدیوئی شامل تصاویری از گلعاد شالیط، گروهبان اسرائیلی که در اختیار فلسطینیان است، آزاد کرده اند.

براساس این گزارش، هجده تن از زندانیان در کرانه باختری رود اردن و یکی از آنان در مرز با باریکه غزه آزاد شدند.

اسرائیل ویدئوی مربوط گروهبان شالیط را با بیست زن زندانی فلسطینی معاوضه کرده است و یکی از زندانیان روز گذشته از زندان آزاد شد.

مینی بوس حامل زنان آزاد شده همراه با چند خودرو متعلق به کمیته بین المللی صلیب سرخ از گذرگاه مرزی با اراضی فلسطینی در کرانه باختری عبور کرد و زندانیان را به فلسطینیان تحویل داد.

پیش از آزادی زنان فلسطینی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل نوار ارسالی توسط فلسطینیان را مشاهده و درستی آن را تایید کرده و یک نسخه از آن را برای خانواده شالیط ارسال داشته بود.

Image caption دولت اسرائیل برای اقدام جهت آزادی شلیط تحت فشار قرار داشته است

گفته می شود که این ویدئو شامل تصاویر گروهبان شالیط در لباس غیرنظامی است که دو ماه پیش ضبط شده و انتظار می رود پس از مشاهده آن توسط خانواده شالیط، از شبکه های تلویزیونی اسرائیل پخش شود.

گلعاد شالیط در ژوئن سال 2006 در جریان عملیات گروهی از افراد مسلح فلسطینی در یک گذرگاه مرزی اسرائیل با نوار غزه اسیر و به داخل نوار غزه برده شد و مقامات اسرائیلی خواستار دریافت شواهدی در مورد زنده بودن او بوده اند.

به گفته ناظران، مبادله زنان فلسطینی با نوار ویدیوئی گلعاد شالیط مهمترین "گام مثبت" در روابط بین اسرائیل و جنبش حماس است که از سال 2006 و با اخراج ماموران تشکیلات خودگردان، بر نوار غزه مسلط بوده است.

توافق دو طرف ظاهرا با میانجیگری دولت های مصر و آلمان به دست آمده و این امید را برای حماس ایجاد کرده که بتواند در برابر آزادی گروهبان شالیط، آزادی شماری از اعضای بازداشت شده حماس را از زندان های اسرائیل به دست آورد.

منابع فلسطینی گفته اند که بیش از ده هزار فلسطینی در زندان های اسرائیل بازداشت هستند و پیش از این، اسرائیل شماری از زندانیان فلسطینی وابسته به گروه های وفادار به تشکیلات خودگردان را آزاد کرده است.

نخست وزیر اسرائیل جنبش حماس را مسئول حفظ جان گیلعاد شالیط دانسته و گفته است که هیچیک از زنان آزاد شده از زندان در عملیات منجر به کشته شدن غیرنظامیان دست نداشته و دوره محکومیت هیچکدام هم بیش از دو سال نبوده است.

از زمان اسارت گلعاد شالیط تظاهرات متعددی به منظور وارد کردن فشار بر دولت اسرائیل جهت تلاش بیشتر برای آزادی او برگزار شده است و به خصوص خانواده او به فعالیت گسترده ای به این منظور دست زده اند.

مطالب مرتبط