سرباز اسرائیلی "سالم" است

مینی بوس حامل زنان زندانی
Image caption پیش از این نوزده زندانی فلسطینی آزاد و طی استقبال وسیعی وارد غزه و کرانه های باختری رود اردن شدند

نوار ویدئویی حاوی فیلمی از گلعاد شالیط سرباز اسرائیلی که در سال 2006 به اسارت پیکارجویان حماس درآمد منتشر شد.

اسرائیل وعده داده است در ازای دریافت مدرکی که نشان دهد این سرباز اسرائیلی سالم است، بیست زن فلسطینی را از زندان های خود آزاد کند.

این سرباز اسرائیلی از سال 2006 در اختیار پیکارجویان فلسطینی بوده و برای آزادی او مذاکرات زیادی صورت گرفته است.

گلعاد شالیط در این نوار می گوید با او رفتار "خوبی" شده است.

او که ظاهری سالم داشته است، می گوید اسرائیل نباید فرصت را برای معامله با کسانی که او را اسیر کرده اند از دست بدهد.

پیش از این، نوزده زندانی فلسطینی آزاد و طی استقبال وسیعی وارد غزه و کرانه های باختری رود اردن شده بودند.

بنا به گزارش ها در اسرائیل اسماعیل هنیه، رهبر حماس در غزه این مبادله را پیروزی بزرگی برای این گروه و روزی پر از امید برای فلسطینی ها خوانده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل پیشتر گفته بود مسیر "طولانی و دشواری" برای آزادی گلعاد شالیط در پیش است، اما او افزود "سلامت" این سرباز 23 ساله اسرائیلی امیدبخش است.

پیکارجویان فلسطینی گلعاد شالیط را در ماه ژوئن سال 2006 در جریان حملاتی در یک گذرگاه مرزی اسرائیل گرفتند و به داخل نوار غزه بردند.

به گفته ناظران، مبادله زنان فلسطینی با نوار ویدیوئی گلعاد شالیط مهمترین "گام مثبت" در روابط بین اسرائیل و جنبش حماس است که از سال 2006 با بیرون راندن اعضای جنبش فتح بر نوار غزه مسلط بوده است.

توافق دو طرف ظاهرا با میانجیگری دولت های مصر و آلمان به دست آمده است و این امید را برای حماس ایجاد کرده که بتواند در برابر آزادی گروهبان شالیط، آزادی شماری از اعضای بازداشت شده حماس را از زندان های اسرائیل به دست آورد.

منابع فلسطینی گفته اند که بیش از ده هزار فلسطینی در زندان های اسرائیل بازداشت هستند و پیش از این، اسرائیل شماری از زندانیان فلسطینی وابسته به گروه های وفادار به تشکیلات خودگردان را آزاد کرده است.

مطالب مرتبط