طوفان پارما فیلیپین را مورد هجوم قرار داد

Image caption فیلیپین هنوز با تبعات طوفان کتسانا مواجه است

بخش هایی از شمال فیلیپین مورد هجوم باد تند و باران بسیار شدید ناشی از طوفان پارما قرار گرفته است.

این طوفان که در سواحل شمال شرق فیلیپین قرار دارد باعث بروز سیل در ایالت کاگایان شده و ارتباط این ایالت با سایر نقاط فیلیپین را قطع کرده است.

طوفان در شرایطی به این ایالت رسید که پیش بینی می شد نواحی جنوبی تری در فیلیپین را تحت تاثیر قرار دهد و انتظار نمی رفت جهت حرکت آن تا این اندازه رو به شمال باشد.

گلوریا آرویو، رئیس جمهور فیلیپین کشور خود را در وضعیت "مصیبت" اعلام کرد.

کارشناسان هواشناسی می گویند سرعت باد این طوفان از 230 کیلومتر در ساعت به 175 کیلومتر در ساعت کاهش یافته است اما کماکان می تواند خرابی های گسترده ای برجای بگذارد.

مسیر کنونی حرکت طوفان به سمت نواحی کم جمعیت تر است، با این حال هنوز احتمال تاثیر آن بر نواحی اطراف مانیل، پایتخت این کشور نیز که هنوز با تبعات سیل گسترده هفته گذشته مواجه است، وجود دارد.

ده ها هزار نفر در سراسر فیلیپین مجبور به ترک خانه های خود شده اند و قسمت عمده ای از جاده های اصلی به واسطه بالا بودن سطح آب در آن بسته شده است.

یک سخنگوی صلیب سرخ فیلیپین به بی بی سی گفت هر چند مردم وحشتزده هستند اما برای مقابله با تبعات طوفان آماده اند و آرامش خود را حفظ کرده اند.

نیروی دریایی ارتش آمریکا اعلام کرده که آماده کمک رسانی است و دو کشتی پر از تجهیزات پزشکی و دارو و صدها سرباز آماده به کمک را در خلیج مانیل مستقر کرده است.

طوفان پارما در حالی جنوب شرق آسیا را مورد حمله قرار داده که چندین کشور در این منطقه در هفته های اخیر تبعات ناشی از طوفان قبلی که کتسانا (Ketsana) نام داشت را تجربه کردند.

طوفان کتسانا باعث شد صدها نفر در فیلیپین، کامبوج، لائوس تایلند و ویتنام جان خود را از دست بدهند.

در فیلیپین این طوفان باعث شد بارانی که به طور معمول در یک ماه می بارید، تنها در ظرف 12 ساعت در روز شنبه گذشته (26 سپتامبر) ببارد و در آستانه بروز طوفان پارما، به بی خانمان شدن صدها هزار نفر در اطراف شهر مانیل منجر شود.

مطالب مرتبط