ایرلندی ها به پیمان لیسبون رای مثبت دادند

همه پرسی در ایرلند
Image caption برای برگزاری دومین همه پرسی، امتیازاتی به ایرلند پیشنهاد شده بود

بیش از دو سوم مردم ایرلند، در یک همه پرسی به تصویب پیمان لیسبون، رای مثبت داده اند. پیمانی که اختیارات بیشتری در تصمیم گیری ها به اتحادیه اروپا خواهد داد.

برایان کوئن، نخست وزیر ایرلند، این خبر را اعلام کرد و خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا گفت: "امروز، روز مهمی برای ایرلند و اروپاست."

بر اساس نتایج نهایی اعلام شده، ۶۷,۱ درصد مردم ایرلند به تصویب پیمان لیسبون رای مثبت داده اند.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، از این رای مثبت استقبال کرده و آن را برای بریتانیا و اروپا "خوب" دانست.

مایکل مارتین، وزیر خارجه ایرلند پیشتر گفته بود مطمئن است رای مردم ایرلند به این پیمان مثبت خواهد بود و از این موضوع ابراز خشنودی کرد.

در صورتی که لهستان و جمهوری چک نیز به این پیمان رای مثبت دهند، در آنصورت این پیمان به اجرا درخواهد آمد.

بیش از یک سال قبل ایرلندی ها در یک همه پرسی با تصویب این پیمان مخالفت کردند.

از آن هنگام تا کنون اقتصاد ایرلند به سختی صدمه خورده است و این کشور با مشکلات جدی مالی روبرو شده است.

در عین حال برای موافقت ایرلند با تصویب پیمان لیسبون، ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا امتیازاتی به این کشور پیشنهاد کرده بودند.

جمهوری ایرلند پس از آن که در مورد بخش هایی از مفاد پیمان که موجب رد آن در سال قبل شده بود تضمین هایی دریافت کرد، با برگزاری دومین همه پرسی موافقت کرد.

بی طرفی نظامی، سقط جنین و نیز قوانین مالیاتی از جمله موارد مهمی بود که نظر ایرلندی ها در باره آن با مفاد پیمان لیسبون مغایرت داشت.

مخالفان این قانون می گفتند مردم ایرلند سال گذشته به این پیمان رای منفی داده اند و هشدار داده بودند که همه پرسی مجدد، تضعیف حاکمیت ملی ایرلند محسوب می شود.

در بریتانیا با وجود اعتراض کسانی که معتقد بودند پیمان لیسبون باید به همه پرسی گذاشته شود، تصویب آن از طریق پارلمان این کشور صورت گرفت.

مطالب مرتبط