رای گیری ها در انتخابات زودرس یونان پایان یافت

بر اساس نظرسنجی ها از مردمی در انتخابات سراسری یونان شرکت کرده اند، حزب سوسیالیست این کشور بر حزب محافظه کار حاکم که "دموکراسی جدید" نام دارد، پیروز شده است.

طرفداران حزب سوسیالیست که "سوسیالیست پازوک" نام دارد و رهبری آن بر عهده جورج پاپاندروست در خیابان ها به جشن و شادی پرداخته اند، اما حزب رقیب تاکید کرده که نتیجه انتخابات هنوز رسما اعلام نشده است.

نتایج رسمی انتخابات یونان تا ساعاتی دیگر اعلام خواهد شد، اما نظرسنجی ها در بیرون حوزه های رای گیری حاکی از آن است که حزب سوسیالیست بین 41 درصد تا 44 درصد آرا را از آن خود کرده است.

بر اساس این نظرسنجی ها، حزب حاکم به رهبری کوستاس کارامانلیس، نخست وزیر یونان بین 34 درصد تا 37 درصد آرا را کسب کرده است.

انتظار می رود که سوسیالیست ها از 300 کرسی پارلمان حداقل 155 کرسی را به خود اختصاص دهند و حزب دموکراسی جدید حداقل 94 کرسی را از آن خود کند.

نخست وزیر یونان که با رسوایی های اقتصادی و فساد اداری احاطه شده است، خواهان برگزاری انتخابات زودرس شد، هرچند فقط نیمی از دوره صدارتش را پشت سر گذاشته است.

یکی که از مشکلاتی که یونانی ها با آن مواجهند مسائل اقتصادی و کاهش درآمدهای جهانگردی و حمل و نقل دریایی است.

آقای پاپاندرو وعده داده است که در صورت روی کار آمدن مشوق های اقتصادی را برای احیای اقتصاد یونان به اجرا درآورد.

این در حالی است که آقای کارامانلیس پیشنهاد کرده است در راس حزبش، حزب "دموکراسی جدید" برنامه ای در جهت صرفه جویی اقتصادی را به اجرا درآورد تا نظام مالی این کشور منضبط شود.

افزایش میزان بیکاری، رسوایی های فساد ادارای و ناآرامی های اجتماعی که ناشی از کشته شدن یک نوجوان به دست پلیس یونان بوده است و حملات گروه های افراطی از جمله چالش هایی است که تنش سیاسی در یونان اضافه شده و پیروز این انتخابات با آنها ربروست.

این سومین بار است که دو رقیب سوسیالیست و محافظه کار در انتخابات سراسری روبروی هم قرار گرفته اند.

مطالب مرتبط