معمای حل نشده 'قتل های سفارشی' در روسیه

آنا پولیتکووسکایا
Image caption آنا پولیتکووسکایا خبرنگار بنام روس سه سال پیش به قتل رسید

در روسیه قتل ده ها روزنامه نگار، فعال حقوق بشر و مخالفان سیاسی دولت که تاکنون قاتل آن ها دستگیر نشده، به "قتل های سفارشی" شهرت یافته اند.

گفته می شود که قاتلان اجیر شده به زندگی افرادی که به مبارزه با نقض حقوق بشر، فساد و تباهی در بین دولتمردان، افشاگری درمورد شخصیت های سیاسی یا تهدید علیه باندهای تبهکار برخاسته بودند، خاتمه داده اند.

بیشترین قربانیان این قتل ها روزنامه نگاران و فعالان حقوق بشر بوده اند.

دیمیتری خولودف، روزنامه نگاری بود که در سال 1994 میلادی در اثر بمبگذاری در یک کیف دستی کشته شد. او بر روی گزارشی درباره فساد در بین نظامیان روسیه کار می کرد.

ولادیسلاو لیستوف، مجری مشهور تلویزیون نیز در ماه مارس 1995 میلادی یک ماه پس از تصدی یک شبکه تلویزیونی در مسکو با شلیک گلوله از فاصله نزدیک به قتل رسید.

اما موردی که در سال های اخیر بیشترین انعکاس را درجهان داشته است، قتل آنا پولیتکووسکایا، خبرنگار روزنامه نووایا گازتاست.

خانم پولیتکووسکایا درباره موارد نقض حقوق بشر توسط نیروهای امنیتی روسیه در چچن گزارش های متعددی منتشر کرده بود.

او چند دفعه به چچن و شمال قفقاز سفر کرده بود و درباره جنگ و فجایعی که به گفته او توسط نیروهای نظامی روسیه دراین کشور رخ داده است، مقاله های بسیاری نوشته بود.

این خبرنگار زن به شجاعت در بین همکارانش شهرت داشت. آنا پولیتکووسکایا از منتقدان سرسخت ولادیمیر پوتین بود و کتابی به نام" روسیه ولادیمیر پوتین" به نگارش در آورد که نام او را بیشتر بر سرزبان ها انداخت.

Image caption دیمیتری خولودف در سال 1994 میلادی در انفجار بمب کشته شد

درماه اکتبر سال 2006 میلادی آنا پولیتکووسکایا در مقابل درب ورودی آپارتمانش هدف گلوله مردی مسلح قرار گرفت و کشته شد.

مقام های ارشد دولت روسیه از جمله رئیس جمهوری وقت، ولادیمیر پوتین، کشته شدن این روزنامه نگار را محکوم کردند وقول دادند که قاتل او را دستگیر و مجازات کنند.

اما این امر تحقق نیافت و سه متهم چچنی نیز که به اتهام قتل وی بازداشت شده بودند، تبرئه و آزاد شدند.

مارشا کارپ، خبرنگار بخش روسی بی بی سی می گوید امیدی ندارد که قاتلان فعالان حقوق بشر یا روزنامه نگاران یاد شده دستگیر یا مجازات شوند.

او می گوید: "متاسفانه تمام قتل هایی که تاکنون روی داده است مثل قتل ناگهانی روزنامه نگاران و فعالان حقوق بشر لاینحل مانده است و کسی به مجازات نرسیده است. قاتلان یا کسانی که دستور قتل را صادر کرده اند بازداشت نشده اند. این موضوع نشان می دهد که مصونیت از مجازات در دستگاه قضایی روسیه رواج دارد."

آخرین مورد از قتل یک فعال حقوق بشر که بسیاری در روسیه معتقدند با سفارش قبلی انجام گرفته است، چند ماه پیش روی داد.

ناتالیا استه میرووا، یک فعال حقوق بشر که برای سازمان حقوق بشر مموریال در روسیه کار می کرد پانزدهم ژوئیه 2009 در گروزنی، پایتخت چچن، ربوده شد و ساعاتی بعد جسدش در اینگوش در کنار یک جاده پیدا شد.

ناتالیا در بین مردم چچن محبوبیت زیادی داشت، زیرا برای احقاق حقوق آنان شدیدا فعالیت میکرد.

او در پیگرد بسیاری از پروند ه های قتل و تجاوز از جانب دادگاه اروپایی حقوق بشر استراسبورگ نقش مهم داشت و در آخرین مصاحبه اش ازموفقیت سی پرونده در این دادگاه گفته بود: " مهمتری چیز این است که این جنایات تکرار نشوند. جنایاتی بی مجازات نمانند و اینکه مرجعی مثل دادگاه اروپایی حقوق بشر وجودارد که به داد مردم برسد."

ناتالیا پس از کشته شدن دوست و همکارش آنا میدانست که با چه خطری روبروست و در یک مصاحبه گفت : "فعالان حقوق بشر در چچن وروسیه تامین جانی ندارند. اگر شما بخواهید بعنوان یک مدافع حق بشر کار کنید باید دائما قوانینی را زیر پا بگذارید که در روسیه اجرا می شود اما به نگارش در نیامده است."

ناظران می گویند که شاید این قوانین نوشته نشده است که سبب می شود قتل های سفارشی هم چنان در روسیه انجام شود.

مطالب مرتبط