'سالانه ۹ ميليون كودك از امراض قابل علاج مى‌ميرند'

Image caption موسسه "Save the Children" اعلام کرده می توان با صرف هزینه مانع مرگ و میر کودکان از امراض قابل علاج شد

یک سازمان کمک رسانی بین المللی اعلام کرده کاهش چشمگیر نرخ مرگ و میر کودکان در جهان بسیار کمتر از آنچه جهانیان فکر می کنند هزینه دارد.

موسسه "Save The Children" که تازه ترین تلاش خود برای دستیابی به منبع مالی لازم جهت گسترش خدمات را آغاز کرده، در برآوردی هزینه کاهش عمده نرخ مرگ و میر کودکان در اثر بیماری های قابل درمان را 40 میلیارد دلار برآورد کرد.

این سازمان اعلام کرد از آنجا که مردم فکر می کنند هزینه چنین کاری بسیار بالاتر از این رقم است، فشار کافی بر دولت ها برای اقدام در این زمینه وارد نمی شود.

این سازمان شمار کودکان زیر پنج سال را که هر سال به دلیل امراض قابل علاج جان خود را از دست می دهند را 9 میلیون نفر اعلام کرد.

موسسه "Save The Children" مهمترین دلایل مرگ کودکان زیر پنج سال را ذات الریه، اسهال و فقدان ماما به تعداد کافی برای اطمینان از صحت وضع حمل دانست.

بنا به برآورد این سازمان یک پنجم مرگ نوزادان در سراسر جهان، در هند رخ می دهد زیرا همه نیازمندان به خدمات بهداشتی دسترسی ندارند.

آدریان لاوت، مسئول برنامه جدید موسسه "Save The Children" به بی بی سی گفت کمبود مددکاران و بهیاران در امر وضع حمل و در نگهداری کودک در ماه های اول، کودکان را در برابر مشکلاتی که با "سرمایه گذاری بسیار کم" قابل درمان یا قابل پیشگیری هستند، آسیب پذیر ساخته است.

این سازمان اعلام کرد پیشرفت به سمت هدفی که سازمان ملل متحد درباره کاهش مرگ کودکان تعیین کرده (کاهش 66 درصدی تا سال 2015) با سرعت بسیار کمی صورت می گیرد.

موسسه "Save The Children" با انجام پژوهشی در 14 کشور دریافته که بسیاری هزینه لازم برای کاهش مرگ و میر در کودکان را رقمی حدود 400 میلیارد دلار قلمداد می کنند.

مطالب مرتبط