رحمان خواستار کمک کشورهای پیشرفته اسلامی شد

Image caption در این کنفرانس دوروزه موضوع "میراث ابو حنیفه و نقش آن در مکالمه تمدنها" مطرح شده است

رییس جمهور تاجیکستان پیشنهاد کرده است که کشورهای پیشرفته اسلامی پنج درصد درآمد خود را برای توسعه کشورهای در حال رشد مصرف کنند.

این مطلب روز دوشنبه 5 اکتبر در مراسم افتتاح کنفرانس بین المللی "میراث ابوحنیفه و نقش آن در مکالمه تمدن ها" در شهر دوشنبه اعلام شد.

امامعلی رحمان در این همایش خواستار "وحدت همه کشورهای مسلمان نشین" شد. برای بار نخست در تاجیکستان، یک مراسم دولتی امروز با قرائت سوره ای از قرآن شروع شد.

سپس، امامعلی رحمان نیز برای بار نخست گردهم آمدگان را با "السلام علیکم و رحمت الله و برکاته" خیر مقدم گفت.

آقای رحمان در سخنرانی خود در باره ضرورت بزرگداشت 1310 سال ولادت امام اعظم یا ابوحنیفه نعمان ابن ثابت، رهبر مذهب حنفی اظهار نظر کرد.

تاجیکستان "متمدن و آگاه به ارزشهای ملی"

امامعلی رحمان همچنین گفت که تاجیکستان تلاش دارد به "یک کشور معاصر و متمدن" مبدل شود و همزمان مردم این کشور از ارزشهای ملی و مذهبی خود آگاه باشند.

Image caption آقای رحمان در سخنرانی خود اظهار داشت که دولت تاجیکستان تلاش دارد "یک کشور معاصر و متمدن بنیاد کند"

در همین حال، رییس جمهور تاجیکستان گفت که "باعث تشویش است که در برخی از کشورها مسلمانان واقعیت جهان امروز را به طور کافی درک نکرده، هنوز هم پایبند خرافات مانده اند."

وی افزود، امام اعظم را می توان پایه گذار برطرف سازی نزاع های میان امت اسلام و اهل بشر نامید. زیرا به گفته آقای رحمان، وی به "مذهبی بنیاد گذاشت که رفع نزاع تمدن ها را در چهارچوب شرعی و آیین و سنتهای نیک فرهنگ عمومی اسلامی آسان کرد."

در این کنفرانس حدود 500 نفر دانشمندان و پژوهشگران عرصه اسلام از 47 کشور جهان شرکت دارند.

سال امام اعظم – تبلیغ حنفیه؟

هرچند امامعلی رحمان در سخنرانی خود تاکید کرد که اعلام سال بزرگداشت امام اعظم هرگز معنی تبلیغ آیین حنفیه نیست، برخی منتقدان این اظهار او را مورد تردید قرار می دهند.

به گفته آنها، اگر این ادعاها درست بود، پس چرا در تاجیکستان فعالیت گروههای دیگر اسلامی، نظیر "جماعت تبلیغ"، "سلفی" و غیره ممنوع اعلام شده و پیروان آنها مورد مجازات قرار می گیرند.

Image caption برای تجلیل از 1310 سالگی امام ابو حنیفه حدود 500 پژوهشگر و علمای دین از 47 کشور جهان دعوت شده اند

منتقدان همچنین از آن چه "ایجاد محدودیتها در زمینه آزادیهای مذهبی" می نامند، اظهار نگرانی کرده و می گویند که مورد اجرا قرار گرفتن قانون جدید ادیان در این کشور این مشکلات را بیشتر کرده است.

طبق مقررات این قانون، قرار است تا آخر سال جاری کلیه مساجد کشور دوباره ثبت نام شوند و مسئولین برخی از آنها از ایجاد موانع ساخت و ساز در این زمینه نیز خبر می دهند.

از سوی دیگر، روز 5 اکتبر با شرکت امامعلی رحمان در شهر دوشنبه مراسم پایه گذاری مسجدی جدید برای 150 هزار نفر و یک دانشگاه اسلامی برگزار شد. این مسجد که با سرمایه دولت قطر ساخته می شود، بزرگترین مسجد جامع در قلمرو آسیای مرکزی خواهد بود.

آقای رحمان در این مراسم گفت که "جوهر تعلیمات همه دین های جهانی، از جمله دین مبین اسلام عبادت به پروردگار است. عبادتگاه را خانه خدا نیز می نامند و آن برای انسان با ایمان و تقوی دار، پاکیزه ترین مکان می باشد."

بر مبنای قانون اساسی، تاجیکستان یک کشور سکولار است و مسایل دین از دولت جدا اعلان شده اند.