پایان عملیات یافتن اجساد قربانیان زلزله در سوماترا

سوماترا
Image caption این احتمال که ممکن است هنوز کسانی در زیر آوار زنده باشند، از بین رفته است

مقامات اندونزی می گویند از آنجا که به شماری از روستاهای زلزله زده که زیر گل و لای مدفون شده اند امکان دسترسی نیست، به تلاش برای بیرون آوردن اجساد از زیر آوار، پایان داده اند.

یک سخنگوی اداره محلی گفت بهتر است بودجه موجود به جای این که صرف بیرون آوردن اجساد شود، برای کمک به کسانی که زنده باقی مانده اند، مورد استفاده قرار گیرد.

اکیپ های بین المللی جستجو و نجات، می گویند از آنجا که دولت اندونزی می گوید امیدی به این که هنوز کسانی در زیر آوار زنده باشند، وجود ندارد خود را برای بازگشت آماده می کنند.

دولت اندونزی و نهادهای بین المللی کمک، اکنون تلاش خود را بر رساندن کمک به جوامع خارج از پادانگ و نیز جلوگیری از شیوع بیماری های ناشی از آب آلوده و اجساد فاسد دفن نشده، متمرکز کرده اند.

در اثر زلزله چهارشنبه گذشته در سوماترا، دست کم یک هزار نفر کشته و یک هزار نفر دیگر ناپدید شده اند.

بسیاری از جاده ها و پل ها تخریب شده و شمار زیادی زیر گل و لای مدفون شده اند.

خبرنگار بی بی سی در پادانگ، مرکز سوماترای غربی می گوید زندگی در پادانگ تا حدودی به حال عادی باز می گردد. کودکان در حال بازگشت به مدرسه های موقت هستند و برخی مغازه ها باز شده اند.

چند صد مدرسه از جمله 180 هزار ساختمانی اند که در اثر زلزله منهدم شده یا به سختی صدمه دیده اند.

مقامات اندونزی می گویند برای ترمیم خرابی های ناشی از زلزله به 600 میلیون دلار نیاز است.

زمین شناسان از مدت ها قبل در مورد این که پادانگ با 900 هزار جمعیت، به دلیل موقعیت خود ممکن است روزی در اثر زلزله به کلی ویران شود، هشدار داده بودند.

مقام های بهداشتی در اندونزی این زلزله را با زلزله 2006 یوگیاکارتا در جاوه که موجب تلفات و ویرانی بسیار شد مقایسه می کنند.

مطالب مرتبط