اعتراض تولیدکنندگان مواد لبنی اروپایی بروکسل را فلج کرد

Image caption اعتراض در بروکسل

صدها تولیدکننده مواد لبنی اروپایی در اعتراض به بهای پایین شیر در اتحادیه اروپا با تراکتورهای خود در مرکز بروکسل، پایتخت بلژیک جمع شده و فعالیت این شهر را مختل کرده اند.

این گروه از تولیدکنندگان در مقابل ساختمان اتحادیه اروپا تجمع کرده اند. قرار است وزیران کشاورزی اتحادیه اروپا در مقر این اتحادیه تشکیل جلسه دهند و تقاضای حمایت تولیدکنندگان مواد لبنی را مورد بحث و بررسی قرار دهند.

در حالی که برای کنترل اعتراضات شمار زیادی پلیس به مرکز شهر بروکسل فراخوانده شده اند، بسیاری از معترضان با تکان دادن زنگوله گاوهای خود سر و صدا راه انداخته اند، تعدادی روی پیاده روها شیرریخته اند و عده ای دیگر نیز گاوهای خود را به خیابان های پایتخت آورده اند.

در چند هفته گذشته کشاورزان اروپایی در اعتراض به سقوط بهای شیر میلیون ها لیتر شیر را دور ریخته یا از توزیع آن اجتناب کرده اند.

مشکل بازار شیر اروپا این است که تولید بیش از مصرف است و بهای شیر به شدت کم شده است.

تولیدکنندگان مواد لبنی می گویند هزینه کنونی تولید شیر بیش از دو برابر سودی است که از فروش آن عایدشان می شود.

اتحادیه اروپا یارانه صادرات شیر را کاهش و تولید این ماده لبنی را افزایش داده است. انگیزه اتحادیه اروپا از این اقدام اصلاح سیاست رایج کشاورزی در اتحادیه اروپا بوده است.

معترضان می گویند اتحادیه اروپا به جای صبر کردن تا رسیدن موعدی که برای پایان دادن به همه سهمیه های تولید شیر در نظر گرفته است - سال 2015 - هم اکنون باید میزان سهمیه ها را کم کند تا بهای شیر افزایش یابد.