نخست وزیر چین با رهبر کره شمالی دیدار کرد

Image caption برنامه اتمی کره شمالی یکی از موضوع های مورد نظر نخست وزیر چین است

ون جیابائو، نخست وزیر چین که برای دیداری سه روزه به کره شمالی سفر کرده است، با کیم جونگ ایل، رهبر این کشور دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی چین - شین هوا – نخست وزیر چین و رهبر کره شمالی "گفتگوهای دوستانه ای" در پیونگ یانگ، پایتخت کره شمالی داشته اند.

دو کشور روز یکشنبه (چهارم اکتبر) یک سری توافقنامه های دو جانبه امضا کردند.

انتظار می رود که برنامه اتمی کره شمالی یکی از موضوع های مهم مذاکرات مقام های چین و کره شمالی باشد.

رهبر کره شمالی 18 ماه سپتامبر امسال برای "مذاکرات دو جانبه و چند جانبه" درباره مناقشه هسته ای این کشور ابراز آمادگی کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی چین - شین هوا - کیم جونگ ایل در ملاقات با فرستاده ویژه رئیس جمهوری چین گفته بود که "کره شمالی مایل است مسایل موجود را از راه مذاکرات دوجانبه و چند جانبه حل و فصل کند".

آمریکا و کشورهای منطقه شرق آسیا امیدوارند که چین متحد اصلی کره شمالی، بتواند این کشور را مذاکرات شش جانبه بازگرداند.

مذاکرات شش جانبه با شرکت کره شمالی، آمریکا، ژاپن، روسیه، چین و کره شمالی در پایتخت چین جریان داشت اما در ماه آوریل، کره شمالی در اعتراض به آن چه عدم اجرای تعهدات آمریکا در قبال توقف برنامه هسته ای خود دانست از این مذاکرات خارج شد.

کره شمالی در ماه مه امسال دومین آزمایش اتمی خود را انجام داد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در واکنش، تحریم ها علیه کره شمالی را تشدید کرد.

هیات نمایندگی چین در مذاکرات شش جانبه نیز به همراه نخست وزیر چین به کره شمالی سفر کرده است.

چین، بزرگ ترین شریک تجاری کره شمالی، همواره میزبان مذاکرات شش جانبه با کره شمالی بوده است.

کره شمالی بر انجام مذاکرات دوجانبه با آمریکا اصرار دارد، اما آمریکا می گوید که که مسایل شبه جزیره کره باید با مشارکت سایر کشورهای منطقه حل و فصل شود.

هرچند جنگ کره که از سال 1950 با حمله کره شمالی به کره جنوبی آغاز شده بود با امضای توافقنامه ترک مخاصمه در سال 1953 خاتمه یافت، هنوز بین کره شمالی با کره جنوبی و آمریکا معاهده صلح امضا نشده است.

کره شمالی مایل بوده است تا از طریق مذاکره دوجانبه با آمریکا به توافق صلح و تعهد ایالات متحده در تضمین امنیت این کشور دست یابد اما آمریکا این پیشنهاد را نپذیرفته است.

در مقابل، دولت کره شمالی گفته است که تا زمانی که ایالات متحده "سیاستی خصمانه" نسبت به این کشور دارد و در صدد حمله اتمی به آن است، زرادخانه هسته ای خود را از میان نخواهد برد.

مطالب مرتبط