ابراز آمادگی مشروط کره شمالی برای بازگشت به مذاکرات اتمی

Image caption نخست وزیر چین به کره شمالی سفر کرده است

کره شمالی اعلام کرد که آماده است بطور مشروط به مذاکرات شش جانبه برای حل مناقشه اتمی این کشور بازگردد.

خبرگزاری رسمی کره شمالی روز دوشنبه ( 5 اکتبر) اعلام کرد که کیم جونگ ایل، رهبر کره شمالی، این تصمیم را به ون جیابائو، نخست وزیر چین اطلاع داده است.

نخست وزیر چین برای دیداری سه روز به کره شمالی سفر کرده و روز یکشنبه با کیم جونگ ایل دیدار کرد.

خبرگزاری رسمی کره شمالی می گوید که بازگشت این کشور به مذاکرات شش جانبه هسته ای به پیشرفت در مذاکرات دو جانبه این کشور با آمریکا بستگی خواهد داشت.

به گزارش این خبرگزاری، کیم جونگ ایل گفته است که پیش از بازگشت مجدد کره شمالی به مذاکرات شش جانبه، "روابط خصمانه بین کره شمالی و آمریکا باید از طریق گفتگوهای دو جانبه به روابطی صلح آمیز تبدیل شود".

خبرگزاری دولتی چین - شین هوا - نیز گزارش داده است که کیم جونگ ایل و نخست وزیر چین درباره تحقق هدف عاری شدن شبه جزیره کره از تسلحیات هسته ای توافق کرده اند.

در واکنش به این خبر، وزارت امور خارجه آمریکا با صدور بیانیه ای اعلام کرد که این کشور همچنان تمایل دارد که بطور دو جانبه با کره شمالی در چهارچوب مذاکرات شش جانبه گفتگو کند.

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه روز دوشنبه خود همچنین بر هدف مذاکرات شش جانبه یعنی عاری شدن صلح آمیز و قابل تایید شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای تاکید کرد.

مذاکرات شش جانبه با شرکت کره شمالی، آمریکا، ژاپن، روسیه، چین و کره شمالی در پکن، پایتخت چین جریان داشت اما در ماه آوریل امسال، کره شمالی در اعتراض به آن چه عدم اجرای تعهدات آمریکا در قبال توقف برنامه هسته ای خود دانست از این مذاکرات خارج شد.

کره شمالی در ماه مه امسال دومین آزمایش اتمی خود را انجام داد. شورای امنیت سازمان ملل متحد در واکنش، تحریم ها علیه کره شمالی را تشدید کرد.

هیات نمایندگی چین در مذاکرات شش جانبه نیز به همراه نخست وزیر چین به کره شمالی سفر کرده است.

چین، بزرگ ترین شریک تجاری کره شمالی، همواره میزبان مذاکرات شش جانبه با کره شمالی بوده است.

کره شمالی بر انجام مذاکرات دوجانبه با آمریکا اصرار دارد، اما آمریکا می گوید که که مسایل شبه جزیره کره باید با مشارکت سایر کشورهای منطقه حل و فصل شود.

جنگ کره که از سال 1950 با حمله کره شمالی به کره جنوبی آغاز شده بود با امضای توافقنامه ترک مخاصمه در سال 1953 خاتمه یافت، اما هنوز بین کره شمالی با کره جنوبی و آمریکا معاهده صلح امضا نشده است.

مطالب مرتبط