باراک اوباما با دلایی لاما دیدار نمی کند

Image caption باراک اوباما قرار است که در ماه نوامبر به چین سفر کند

دالایی لاما، رهبر مذهبی بودائیان تبت، وارد واشنگتن پایتخت آمریکا شده است. باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با او دیدار نخواهد کرد.

این نخستین بار از سال 1991 میلادیست که یک رئیس جمهوری آمریکا در پایتخت این کشور از دیدار با رهبر مذهبی بودائیان تبت خودداری می کند.

دولت چین نسبت به دیدار رهبران کشورها با رهبر در تبعید بودائیان تبت بسیار حساس است و همواره این اقدام را محکوم کرده است.

دالایی لاما، 74 ساله، در واشنگتن با رهبران کنگره آمریکا از جمله نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، دیدار خواهد کرد. او در اواخر ماه سپتامبر وارد آمریکا شد و از شهرهای مختلف این کشور سفر کرده است.

این برنده جایزه صلح نوبل همچنین با ماریو اوترو، هماهنگ کننده امور تبت در وزارت امور خارجه آمریکا، که به تازگی از سوی هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا منصوب شده است، دیدار خواهد کرد.

با این همه، باراک اوباما که قصد دارد در ماه نوامبر امسال به چین سفر کند، به دالایی لاما خبر داده است که نمی تواند با او در واشنگتن ملاقات کند.

این تصمیم باراک اوباما انتقادهای زیادی در پی داشته است.

ایلیانا راس- لیتنن، از اعضای ارشد حزب جمهوریخواه در کنگره از تصمیم باراک اوباما ابراز تاسف کرده است.

به گفته او، هفته گذشته در شهر نیویورک آمریکا به مناسبت شصتمین سالگرد به قدرت رسیدن حزب کمونیست در چین جشن گرفته شد، اما رئیس جمهوری آمریکا حاضر نیست که با دالایی لاما که منتقد سیاست های دولت چین است دیدار کند.

لئونارد لئو، رئیس کمیسیون آزادی های بین المللی آمریکا که به دولت این کشور وابسته است نیز به خبرگزاری فرانسه گفته است که تصمیم رئیس جمهوری آمریکا پیامی "غلط" به دولت چین خواهد فرستاد.

به گفته او، باراک اوباما باید نشان دهد از کسانی که تلاش می کنند در چین حکومت قانون، آزادی دینی و حقوق بشر برقرار شود، به طور جدی دفاع می کند.

دولت آمریکا در واکنش گفته است که برای بهبود روابط با چین در تلاش است و در عین حال وضعیت حقوق بشر در این کشور را کم اهمیت جلوه نمی دهد.

چین در سال 1950 میلادی تبت را تصرف و رسما آن را به خاک خود ضمیمه کرد.

دولت چین همچنین در سال 1959 "قیام" تبتی هایی جدایی خواه را به شدت سرکوب کرد.

دالایی لاما می گوید که درصدد استقلال تبت از چین نیست، بلکه از اعطای حق خودمختاری ویژه به آن حمایت می کند.

او سیاست دولت مرکزی چین در برابر اقلیت های قومی و دینی این کشور را شکست خورده می داند.