یکی از متهمان نسل کشی توتسی ها در رواندا بازداشت شد

ایدلفونسه نیزییمانا
Image caption ایدلفونسه نیزییمانا فرمانده اطلاعات و عملیات دانشگاه نظامی رواندا بوده است

یکی از متهمان اصلی کشتار گسترده توتسی های رواندا در اوگاندا بازداشت شده است.

ایدلفونسه نیزییمانا از فرماندهان نیروهای امنیتی ارتش رواندا در زمان جنگ داخلی سال 1994 بود.

حدود 800 هزار تن در این جنگ کشته شدند. بیشتر قربانیان به اقلیت توتسی رواندا تعلق داشتند که به همراه تعداد زیادی از اعضای صلح طلب قوم به دست شبه نظامیان تندروی هوتو کشته شدند.

دولت اوگاندا ایدلفونسه نیزییمانا را به تانزانیا فرستاده است تا در محکمه بین المللی جنایی رواندا محاکمه شود.

آقای نیزییمانا متهم به دست داشتن در قتل هزاران توتسی و ملکه سابق روانداست.

دولت رواندا از تحویل آقای نیزییمانا به محکمه بین المللی جنایی که به وسیله سازمان ملل متحد اداره می شود، استقبال کرده است ولی خواستار محاکمه او در این کشور شده است.

جنگ داخلی رواندا در سال 1994 و در پی کشته شدن رئیس جمهوری این کشور در یک سانحه هوایی رخ داد.

پس از این حادثه، شبه نظامیان تندروی هوتو که خواستار برتری این قوم بر توتسی ها بودند، به کشتار وسیع اعضای قوم توتسی و هوتوهای صلح طلب دست زدند.

ایدلفونسه نیزییمانا در آن زمان با درجه سروانی فرمانده اطلاعات و عملیات دانشگاه نظامی رواندا بود و متهم است گروه هایی از نظامیان را بر کشتار ملکه سابق این کشور و استقرار گشت های خیابانی برای بازداشت توتسی ها راه اندازی کرده است.

کیفرخواست آقای نیزییمانا او را متهم می کند در کشوری که حکومت آن به مدت سه دهه در دست هوتوها بوده، برای از بین بردن اقلیت توتسی فعالیت کرده است.

نیروهای تحت امر آقای نیزییمانا نیز متهم هستند به کشتار وسیع دانشگاهایان توتسی برای از بین بردن طبقه تحصیل کرده این اقلیت اقدام کرده است.

آقای نیزییمانا مانند حدود دو میلیون توتسی دیگر پس از پایان جنگ داخلی به جمهوری دموکراتیک کنگو گریخت و در حالی که با مدارک جعلی برای سفر به اوگاندا سفر کرده بود، بازداشت شد.

پلیس اوگاندا می گوید او قرار بود از این کشور به کنیا سفر کند.

آقای نیزییمانا قرار است در روزهای آینده در محکمه بین المللی جنایی رواندا که در تانزانیا مستقر است، حاضر شود.

ماموریت این محکمه سال آینده پایان می یابد. تاکنون چهل تن در این دادگاه بین المللی محاکمه شده اند و قضات آن منتظر بازداشت یازده متهم دیگر هستند.

مطالب مرتبط