مصونیت قضایی برلوسکونی لغو شد

Image caption سیلویو برلوسکونی در انتظار رای دادگاه قانون اساسی ایتالیا

دادگاه عالی ایتالیا قانونی را که به سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر این کشور، در طول مدت نخست وزیری اش مصونیت از تعقیب کیفری می داد، لغو کرده است.

با این تصمیم دادگاه عالی، این امکان به وجود می آید که آقای برلوسکونی ۷۳ ساله دست کم برای سه پرونده، که در یکی از آنها با اتهام فساد مالی روبروست، به دادگاه احضار شود.

قضات این دادگاه گفتند مصونیت آقای برلوسکونی، اصل برابری همه شهروندان در برابر قانون را نقض می کرد.

آقای برلوسکونی گفت انتظار این حکم را داشت چون دادگاه در اختیار قضات چپ گراست، اما تاکید کرد از مقام خود استعفا نخواهد داد.

او به خبرنگارانی که بیرون منزلش در رم جمع شده بودند، گفت: "ما یک اقلیت منسجم از قضات سرخ [چپ گرا] داریم که از عدالت برای مبارزه سیاسی سوء استفاده می کنند. ما، با یا بدون این قانون، پنج سال حکومت خواهیم کرد."

دانکن کندی، خبرنگار بی بی سی در رم می گوید خبر حکم دادگاه عالی، ایتالیا را حیرت زده کرده است. چون برلوسکونی محبوبیت بالایی در این کشور دارد. اگر چه اخیرا محبوبیت او کم شده است.

حزب مخالف دولت از آقای برلوسکونی خواسته از مقام خود کناره گیری کند، اما خبرنگار ما در رم می گوید هنوز معلوم نیست احزاب متحد آقای برلوسکونی در دولت ائتلافی، چه واکنشی به این حکم نشان خواهند داد.

وقتی سیلویو برلوسکونی به نخست وزیری ایتالیا رسید، دست کم سه پرونده مفتوح قضایی داشت که یکی از آنها به دیوید میلز، وکیل بریتانیایی مربوط بود.

در آن پرونده آقای برلوسکونی متهم بود که به آقای میلز رشوه داده تا شهادت دروغ بدهد. آقای میلز، که می گوید بی گناه است، در ماه فوریه به جرم فساد مالی به چهار سال و شش ماه حبس محکوم شد.

مطالب مرتبط