بررسی معضلات اجتماعی در کنفرانس احزاب بریتانیا

دیوید کامرون رئیس حزب محافظه کار بریتانیا
Image caption دیوید کامرون رئیس حزب محافظه کار بریتانیا نیز در این کنفرانس سخنرانی کرد

افزایش طلاق و بارداری دختران نوجوان مجرد، باندهای تبهکار نوجوانان و قتل با چاقوکشی گوشه ای از مشکلات جامعه بریتانیاست که با عبارت "بریتانیای از هم پاشیده" در کنفرانس سالانه احزاب محافظه کار و کارگر بریتانیا مطرح شد.

در حالیکه گوردون براون نخست وزیر بریتانیا کاربرد این عبارت را در بیان مشکلات جامعه بریتانیا مردود شمرد و صریحا گفت که هیچ چیز در بریتانیا ازهم پاشیده نشده است، در کنفرانس حزب محافظه کار این عبارت جزو یکی از مسائل اصلی مورد بحث بود.

موضوع "بریتانیای از هم پاشیده" بارها مطرح شده است و هر بار که نوجوانی به ضرب چاقو از پای در می آید و یا کودکی در اثر بی توجهی مادر مجرد یا والدین معتاد جان خود را ازدست می دهد در رسانه های بریتانیا این موضوع بار دیگر به تحلیل جامعه شناسان، سیاستمداران و راونشناسان گذاشته می شود.

به گفته جامعه شناسان این گونه نابسامانی های اجتماعی مختص بریتانیا نیست و در اکثر جوامع پیشرفته غرب دیده می شود ولی حزب محافظه کار آنرا نتیجه نظام رفاه اجتماعی تنبل پرور و به گردن گرفتن مسئولیت هایی از جانب دولت می داند که باید به افراد سپرده شود. بسیاری از محافظه کاران معتقدند که باید جامعه را به سمت ارزش های سنتی خانواده و ازدواج و ترویج باورهای اخلاقی سوق داد.

ایان دانکن اسمیت یکی از اعضای ارشد و رهبر پیشین حزب محافظه کار طی سخنانی در مرکز عدالت اجتماعی، یک نهاد خیریه که تحت نظر او اداره می شود، جامعه کشورش را اینگونه توصیف کرد:

"من بدون تردید می گویم که جامعه بریتانیا از هم پاشیده شده است. در بعضی از خانواده ها سه نسل دارای والدین بیکار و وابسته به رفاه اجتماعی بوده اند. بیش از یک میلیون کودک درخانواده هایی زندگی می کنند که یکی از والدین معتاد است. ازدواج رو به افول گذاشته و بارداری در بین دختران زبر هیجده سال افزایش پیدا کرده است. بی بندباری و بی اعتقادی به ارزش های سنتی روز به روز بیشتر می شود اما چاره این مشکلات پرداخت کمک هزینه دولت نیست."

براساس آماری تازه ای که از 14 کشور عضو اتحادیه اروپا بدست آمده است بریتانیا از نظر شمار مادران مجرد در رده اول قراردارد گرچه از نظر کمک هزینه به مادران مجرد نوجوان هم مقام اول را کسب کرده است.

کنستانس بریسکال یکی از قضات ارشد بریتانیا که از یک خانواده محروم سیاه پوست توانسته است با کار به عنوان نظافتچی تحصیل کند و به مقام بسیار برجسته ای دست یابد معتقد است که نظام رفاه اجتماعی نسلی از افرادی به وجود آورده است که با گرفتن حقوق بیکاری و کمک هزینه مسکن از زیر بار هرگونه مسئولیتی شانه خالی می کنند.

او در مورد نقش مقامات دولت می گوید: "باید یک نظام درست داشته باشند که به خوبی سازمان یافته و اداره شود باید افراد توانا را به جای پرداخت حقوق بیکاری به کار وادار کرد. دولت باید به ترغیب کودکان خانواده های نسل اول، دوم و سوم بیکاران بپردازد و به آنها کمک کند تا راه تحصیل و کار کردن را انتخاب کنند."

در بریتانیا بسیاری از جوانانی که ترک تحصیل می کنند گرفتن حقوق بیکاری را به کار در کارگاه ها، کارخانه ها و مشاغل پرزحمت ترجیح می دهند. به همین دلیل است که کارفرمایان اینگونه مشاغل را به شهروندان کشورهایی که تازه به اتحادیه اروپا پیوسته اند نظیر جمهوری چک، لهستان و اوکراین و هم چنین مهاجران غیرقانونی محول می کنند.

حزب محافظه کار معتقد است که یکی از دلایل افزایش جرم و جنایت در میان نوجوانان از بین رفتن ارزش های خانوادگی است که سبب می شود تا نیازهای عاطفی و روحی کودکان برآورده نشده و هنجارهای اجتماعی به آنها آموزش داده نشود و شمار روزافزون خانواده تک والدینی باعث می شود که نوجوانان به باندهایی پناه ببرند که به آنها حس تعلق و امنیت می بخشد.

دیوید کامرون رهبر حزب محافظه در سخنرانی اش در پایان کنفرانس حزب محافظه کار پس از بیان احساس آرامش و محبتی که در کنار همسر و فرزندان خود احساس می کند و ستودن بسیاری از جنبه های مثبت جامعه آزاد گفت که در صورت روی کار آمدن حزب محافظه کار به ترویج ارزش های خانوادگی در کنار ترمیم اقتصاد کشورش خواهد پرداخت و بریتانیای از هم پاشیده را دوباره بازسازی خواهد کرد و افزود:

"ما مشکلات خود را با داشتن جامعه ای مستحکم تر، خانواده ای مستحکم تر و کشوری مستحکم تر از طریق بازگرداندن مسئولیت به افراد جامعه و ایجاد بریتانیانی پر تحرک حل خواهیم کرد."

مطالب مرتبط