اوباما: از تصمیم کمیته نوبل فروتنانه مفتخرم

Image caption در هزاره سوم میلادی، پس از جیمی کارتر و ال گور، آقای اوباما سومین آمریکایی است که جایزه صلح نوبل دریافت می کند

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا گفته است از تصمیم کمیته نوبل "شگفت زده شده و فروتنانه مفتخر" است.

کمیته نوبل روز جمعه باراک اوباما را برنده جایزه سال 2009 صلح نوبل اعلام کرد.

ساعاتی پس از اعلام این خبر، آقای اوباما در کاخ سفید در مقابل دوربین ها ظاهر شد و گفت کار او تازه آغاز شده و این جایزه را بعنوان درخواستی برای اقدامات عملی بیشتر می پذیرد.

وی افزود: یک فرد و یا ملت به تنهایی نمی تواند با چالش هایی که دنیای امروز با آنها روبروست مقابله کند.

او با اشاره به "چهره های دگرگون کننده ای" که در گذشته برنده این جایزه شده اند گفت گمان نمی کند شایستگی دریافت این جایزه را داشته باشد.

باراک اوباما تاکید کرد برخی از اهداف او همچون خلع سلاح اتمی در جهان آنقدر دشوار است که احتمالا در زمان حیات او محقق نخواهد شد.

او گفت جایزه نوبل همواره به خاطر موفقیت و دستاوردهای خاص افراد اعطا نشده بلکه گاهی نیز هدف آن کمک و شتاب بخشیدن به تلاش ها و اقدامات در دست اجرا بوده است.

وی افزود: این جایزه از همه انسانها و ملت ها می خواهد با چالش های مشترک خود در قرن 21 مبارزه کنند.

"تلاش های فوق العاده"

کمیته نوبل اعلام کرد این جایزه را بخاطر "تلاش فوق العاده برای تقویت دیپلماسی بین المللی و ترغیب به همکاری میان مردم" به آقای اوباما می دهد.

کمیته نوبل تلاش های آقای اوباما برای تقویت موضع نهادهای بین المللی و ترغیب به خلع سلاح هسته ای را نیز مورد تاکید قرار داد.

در سال جاری شمار افراد نامزد برای دریافت جایزه صلح نوبل به رقم بی سابقه 205 نفر رسیده بود و از جمله مورگان چانگیرای، نخست وزیر زیمبابوه و سیما سمر رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان و نخستین زنی که پس از سقوط طالبان در کابینه این کشور حضور یافت در میان این فهرست قرار داشتند.

فرد برنده جایزه صلح نوبل که توسط اعضاء کمیته پنج نفره نوبل انتخاب می شود، علاوه بر یک مدال طلا، یک لوح افتخار و مبلغ 10 میلیون کرون سوئد (معادل 1.4 میلیون دلار) نیز دریافت می کند.

کمیته نروژی نوبل در هنگام اعلام نام برنده جایزه صلح نوبل در بیانیه ای عنوان کرد: "بسیار به ندرت کسی به اندازه آقای اوباما توجه جهانیان را به خود جلب کرده است و در مردم خود امید به آینده ایجاد نموده است."

"دیپلماسی او بر این اساس بنا شده که رهبران جهان، باید مردم را بر اساس ارزش ها و عقایدی که اکثریت مردم جهان به آن اعتقاد دارند هدایت کنند."

آقای اوباما نوزدهمین فرد آمریکایی است که به دریافت جایزه صلح نوبل مفتخر می شود.

در هزاره سوم میلادی، پس از جیمی کارتر (2002) و ال گور (2007) او سومین آمریکایی است که نامش به عنوان برنده جایزه صلح نوبل اعلام شده است.

مطالب مرتبط