سه کشور خواستار مذاکره پیش از موعد با کره شمالی شدند

Image caption ژاپن و کره جنوبی بر سر پیشنهاد کمکی به کره شمالی به توافق رسیده اند.

رهبران چین، ژاپن و کره جنوبی خواستار آغاز زودتر از موعد مذاکرات چند جانبه با کره شمالی بر سر برنامه هسته ای این کشور شدند.

این رهبران در جلسه ای در پکن تعهد خود به غیرهسته ای سازی کره شمالی را اعلام کردند.

ژاپن و کره جنوبی مانع ارسال محموله های کمک به کره شمالی شده اند و خواستار آن هستند که کره شمالی پیش از دریافت کمک ها برنامه تسلیحاتی هسته ای خود را رها کند.

یوکیو هاتویاما، نخست وزیر ژاپن و لی میونگ باک رئیس جمهور کره جنوبی تاکید کردند که تا زمانی که کره شمالی برنامه هسته ای تسلیحاتی خود را کنار نگذارد تحریم ها علیه این کشور باید باقی بماند.

ژاپن و کره جنوبی توافق کرده اند که بجای موازین گام به گامی که از زمان گفتگوها در سال 2003 دنبال می شد، در قبال کنار گذاشتن برنامه تسلیحاتی، یک مجموعه کمک را در اختیار کره شمالی قرار دهند.

اما گزارشگران می گویند در این راه جلب حمایت چین که یک متحد کلیدی کره شمالی محسوب می شود احتمالا ساده نخواهد بود.

ون جیابائو، رئیس جمهور چین که در هفته گذشته با کیم جونگ ایل، رهبر کره شمالی مذاکره کرده بود، گفت کره شمالی از خود انعطاف پذیری نشان می دهد و این کشورها باید از این موقعیت برای پیشرفت در مذاکرات استفاده کنند.

او گفت: "کره شمالی نه تنها امیدوار است روابطش با آمریکا بهتر شود، بلکه امیدوار است که در رابطه با ژاپن و کره جنوبی هم چنین شرایطی ایجاد شود."

دولت کره شمالی آمادگی خود برای بازگشت به مذاکرات شش جانبه را اعلام کرده است اما خواستار آن است که ابتدا با آمریکا مذاکرات مستقیم داشته باشد و بازگشت به مذاکرات شش جانبه را وابسته به نتیجه مذاکرات مستقیم با آمریکا دانسته است.

دولت آمریکا تا کنون حاضر به پذیرش این خواسته به عنوان شرطی برای حضور در مذاکرات شش جانبه نشده است و اعلام کرده تنها در صورتی با کره شمالی به طور مستقیم مذاکره خواهد کرد که کره شمالی بازگشت به مذاکرات شش جانبه را پذیرفته باشد.

تا پیش از ماه آوریل سال 2009 کشورهای کره جنوبی، ژاپن، آمریکا، روسیه و چین با کره شمالی مشغول مذاکره بودند اما آزمایش یک موشک دوربرد از سوی کره شمالی و محکومیت گسترده این اقدام از سوی کشورهای مختلف باعث شد کره شمالی از مذاکرات خارج شود.

مطالب مرتبط