رئیس جمهوری لهستان پیمان لیسبون را امضا کرد

کازینسکی
Image caption آقای کازینسکی امضای پیمان لیسبون را مشروط به موافقت ایرلندی ها با این پیمان کرده بود

لخ کازینسکی، رئیس جمهوری لهستان پیمان لیسبون را که بر اساس آن اختیارات تصمیم گیری اتحادیه اروپا افزایش می یابد، در جریان مراسمی در ورشو امضا کرده است.

در این مراسم رئیس کمیسیون اروپا و همچنین رئیس پارلمان اروپا حضور داشتند.

پارلمان لهستان سال گذشته این پیمان را امضا کرد ولی آقای کازینسکی از امضای آن خودداری کرده و گفته بود تا هنگامی که مردم ایرلند به آن رای مثبت نداده اند، ابن پبمان را امضا نخواهد کرد.

هفته گذشته ایرلندی ها به تصویب این پیمان رای مثبت دادند.

اکنون جمهوری چک تنها عضو اتحادیه اروپاست که این پیمان را امضا نکرده است.

واسلاو کلاوس، رئیس جمهوری چک می خواهد بندی به این پیمان اضافه شود که بر اساس آن ادعاهای احتمالی در باره مالکیت املاکی در جمهوری چک، که تاریخ آن به پایان جنگ جهانی دوم بازمی گردد، قابل طرح نخواهد بود.

وی نگران این است که آلمانی هایی که پس از جنگ جهانی دوم از چکسلواکی بیرون رانده شدند، ممکن است مدعی مالکیت املاکی در خاک جمهوری چک شوند.

جانی دایموند، خبرنگار بی بی سی در بروکسل می گوید امضای پیمان توسط آقای کازینسکی، مرحله مهمی در تصویب پیمان لیسبون تلقی می شود و در اجلاس سران اتحادیه اروپا در پایان ماه اکتبر، مسئله مورد بحث نحوه برخورد با شرایط رئیس جمهوری چک برای امضای این پیمان خواهد بود.

طرفداران پیمان لیسبون از این نگرانند که چنانچه آقای کلاوس همچنان مانع تصویب پیمان شود، ممکن است حزب محافظه کار بریتانیا در صورت پیروزی در انتخابات عمومی ماه ژوئن سال آینده، قول خود در مورد همه پرسی در باره پیمان لیسبون را عملی کند.

مطالب مرتبط