کاسترو اعطای جایزه صلح نوبل به اوباما را مثبت دانست

Image caption فیدل کاسترو بارها از عملکرد باراک اوباما تمجید کرده است

فیدل کاسترو، رهبر سابق کوبا، اعطای جایزه صلح نوبل به رئیس جمهوری آمریکا را تحولی مثبت ارزیابی کرده است. اما سردبیران تعدادی از روزنامه های آمریکایی از این تصمیم کمیته نوبل انتقاد کرده اند.

رهبر کوبا روز شنبه (10 اکتبر) با انتشار مقاله ای تصمیم روز جمعه کمیته نوبل برای برگزیدن باراک اوباما به عنوان برنده جایزه سال 2009 صلح نوبل را "تدبیری مثبت" ارزیابی کرد.

فیدل کاسترو گفته است که همیشه با تصمیم های این کمیته موافق نبوده، اما در این مورد خاص تصمیم آن را مثبت می داند.

کمیته نوبل ضمن اشاره به تلاش های باراک اوباما برای تقویت موضع نهادهای بین المللی و ترغیب به خلع سلاح هسته ای، اعلام کرد که این جایزه را به دلیل "تلاش فوق العاده برای تقویت دیپلماسی بین المللی و ترغیب به همکاری میان مردم" به او می دهد.

رئیس جمهوری آمریکا در واکنش گفته بود که از تصمیم کمیته نوبل "شگفت زده شده و فروتنانه مفتخر" است.

اما سردبیران شماری از روزنامه های مهم آمریکا روز شنبه به طور صریح یا تلویحی از اعطای این جایزه به باراک اوباما انتقاد کردند.

سردبیران روزنامه لس آنجلس تایمز که از حامیان رئیس جمهوری آمریکا محسوب می شوند، نوشته اند که کمیته نوبل نه فقط اوباما را شرمگین کرده بلکه اعتبار این کمیته را نیز تضعیف کرده است.

Image caption اعطای جایزه صلح نوبل به باراک اوباما بحث برانگیز بوده است

سردبیران روزنامه واشنگتن پست هم جایزه صلح نوبل باراک اوباما را عجیب دانسته اند.

آن ها نوشته اند، جایزه صلح باید پس از به ثمر نشستن "تلاش فوق العاده برای تقویت دیپلماسی بین المللی و ترغیب به همکاری میان مردم" به باراک اوباما اعطا می شد.

سردبیران محافظه کار روزنامه نیویورک دیلی نیوز واکنش تندتری داشته اند. آن ها نوشته اند که اعضای کمیته نوبل خود را به تمسخر گرفته اند و اعتبار جایزه نوبل را تضعیف کرده اند.

اما سردبیران روزنامه بوستون گلوب، نوشته اند چه باراک اوباما لایق این جایزه باشد یا نه، اعطای جایزه صلح به او قدرت "نرم" آمریکا در جهان را افزایش می دهد و "پیامی" به رهبران کشورهایی مانند ایران و کره شمالی می فرستد.

سردبیران روزنامه نیویورک تایمز نیز اعطای جایزه صلح نوبل به باراک اوباما که فقط حدود نه ماه از ورودش به کاخ سفید می گذرد را نشانه انتظار بالای جهان از او دانسته اند.

باراک اوباما گفت است که جایزه صلح نوبل را بعنوان درخواستی برای اقدامات عملی بیشتر می پذیرد.

او روز جمعه تاکید کرد که یک فرد و یا ملت به تنهایی نمی تواند با چالش هایی که دنیای امروز با آنها روبروست مقابله کند.

فرد برنده جایزه صلح نوبل که توسط اعضاء کمیته پنج نفره نوبل انتخاب می شود، علاوه بر یک مدال طلا، یک لوح افتخار و مبلغ 10 میلیون کرون سوئد (معادل 1.4 میلیون دلار) نیز دریافت می کند.

کمیته نروژی نوبل در هنگام اعلام نام برنده جایزه صلح نوبل در بیانیه ای عنوان کرد: "بسیار به ندرت کسی به اندازه آقای اوباما توجه جهانیان را به خود جلب کرده است و در مردم خود امید به آینده ایجاد نموده است."

"دیپلماسی او بر این اساس بنا شده که رهبران جهان، باید مردم را بر اساس ارزش ها و عقایدی که اکثریت مردم جهان به آن اعتقاد دارند هدایت کنند."

مطالب مرتبط