حادثه گروگانگیری در پاکستان پایان یافت

پاکستان
Image caption ارتش پاکستان می گوید بیشتر گروگان ها آزاد شده اند

نیروهای امنیتی پاکستان طی عملیاتی موفق شدند تعداد زیادی از افراد به گروگان گرفته شده در ستاد فرماندهی ارتش این کشور را آزاد کنند.

این افراد در حمله صبح شنبه تندرویان مسلح به ساختمان این ستاد در راولپندی، در نزدیکی اسلام آباد به گروگان گرفته شده بودند.

فرماندهان نظامی در پاکستان از آزاد شدن بیست و دو تن از گروگان ها خبر داده اند. گزارش ها بیانگر کشته شدن سه تن از گروگان ها به همراه چهار تن تندرویان مسلحی است که آنها را به گروگان گرفته بودند.

تندوریان مسلح روز شنبه به ستاد فرماندهی ارتش پاکستان در راولپندی حمله کردند و بیشتر از بیست نفر را به گروگان گرفتند.

شش سرباز و چهار تن از تندرویان در حمله اولیه کشته شدند.

تندرویان مسلح پس از ورود به ستاد فرماندهی ارتش، گروگان های خود را به مدت هفده ساعت در اختیار داشتند.

به گفته ژنرال اطهر عباس، از سخنگویان نظامی پاکستان، نیروهای امنیتی پس از حمله به محل نگهداری گروگان ها، آنها را به همراه یکی از تندرویان که جلیقه انتحاری به تن داشت، در یک اتاق پیدا کردند.

نیروهای ویژه پاکستان قبل از این که این فرد تندرو بتواند خود و دیگران را منفجر کند، او را از پا در آوردند.

به گفته ژنرال عباس، سه تن از گروگان ها در اثر تیراندازی تندرویان کشته شدند.

هنوز هیچ گروهی مسوولیت حمله به ستاد فرماندهی ارتش پاکستان را برعهده نگرفته است.

حملات در شرایطی رخ داد که ارتش پاکستان در حال آماده شدن برای انجام عملیاتی گسترده علیه طالبان است.

محمد جلیل یک مقام پلیس پاکستان به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت مردان مسلح قبل از ظهر به وقت محلی و سوار بر یک وانت سفید رنگ خود را به مجتمع ارتش رساندند.

به گفته مسوولان امور امنیتی، سپس این افراد موضع گرفتند و به سمت مجتمع شلیک کردند. همچنین یکی از آنها نارنجکی را به سمت ستاد فرماندهی پرتاب کرد.

شاهدان عینی گفتند در جریان این درگیری جاده های منتهی به منطقه مسدود شده بود و حداقل یک هلی کوپتر بر فراز منطقه در حال پرواز بود.

پس از مدتی ژنرال اطهر عباس، یک فرمانده ارتش، به یک شبکه تلویزیونی محلی گفت: "وضعیت تحت کنترل قرار دارد ... همه افراد مسلح کشته شده اند."

او افزود: "نمی توانم شمار دقیق تلفات ارتش را اعلام کنم اما چهار نفر از سربازان گارد در اولین پست بازرسی به شهادت رسیدند."

علیم مقبول، گزارشگر بی بی سی در اسلام آباد می گوید در روزهای اخیر مواضع طالبان در مناطق قبیله ای از سوی نیروی هوایی پاکستان مورد بمباران شدید قرار داشته است و حدس و گمان هایی درباره تشدید قریب الوقوع حمله ارتش وجود دارد.

طالبان تهدید کرده که درصورتی که عملیات علیه این گروه پیکارجو متوقف نشود حملاتی انتقام جویانه را انجام خواهد داد.

مطالب مرتبط