ترکیه برای عادی سازی روابط با ارمنستان شرط گذاشت

Image caption توافق نامه ارمنستان و ترکیه در حضور وزرای خارجه آمریکا، روسیه، فرانسه و سوئیس امضا شد

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه یک روز پس از امضای توافقنامه عادی سازی روابط، بازگشایی مرز میان ارمنستان و ترکیه را منوط به حل مناقشه قره باغ کرد.

ترکیه و ارمنستان روز شنبه در زوریخ سوئیس و در حضور وزرای خارجه آمریکا و روسیه، توافق نامه ای را امضا کردند که به موجب آن دو کشور پس از دهها سال خصومت، روابط دیپلماتیک برقرار می کنند و مرز میان دو کشور گشوده می شود.

جمهوری آذربایجان از این توافق نامه به شدت انتقاد کرده و هشدار داده که بازگشایی مرز میان ارمنستان و ترکیه می تواند منجر به بی ثباتی در منطقه شود.

توافق نامه عادی سازی روابط و بازگشایی مرزها باید به تائید پارلمان دو کشور ارمنستان و ترکیه برسد. آقای اردوغان گفته است بدون حل مناقشه قره باغ، کسب حمایت پارلمان این کشور دشوار خواهد بود.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان گفته است که ترکیه نباید پیش از دستیابی به راه حلی در مورد مناقشه قره باغ به عادی سازی روابط خود با ارمنستان بپردازد.

نخست وزیر ترکیه در مورد بازگشایی مرز با ارمنستان گفته است که کشورش خواهان بازگشایی همزمان تمام مرزهای مسدود منطقه است. منظور آقای اردوغان، مرز میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان است که از زمان جنگ میان دو کشور بسته است.

او تاکید کرده تا زمانی که ارمنستان بخش هایی از خاک جمهوری آذربایجان را در اشغال خود دارد، ترکیه نمی تواند نسبت به بازگشایی مرزهای خود با ارمنستان رویه مثبتی در پیش بگیرد.

ترکیه در سال 1993 در حمایت از جمهوری آذربایجان در مناقشه قره باغ مرزهای خود را به روی ارمنستان بست.

توافق نامه عادی سازی روابط ارمنستان و ترکیه با مخالفت های شدیدی در میان بخشی از مردم ارمنستان و ارامنه خارج از این کشور رو به رو شده است. ارامنه دیاسپورا (ارامنه پراکنده در جهان) با عادی سازی روابط با ترکیه پیش از شناسایی کشتار ارامنه در سال 1915 توسط ترکیه عثمانی مخالف هستند.

ترکیه با برداشتی که کشتار آن سال ها را قتل عام می داند، مخالف است و می گوید گروهی از ارامنه و ترک ها در درگیری های آن سال ها کشته شدند.

مطالب مرتبط