ترکیه مانور مشترک نظامی با اسرائیل را لغو کرد

مقام های دفاعی اسرائیل می گویند ترکیه مانور هوایی مشترک با این کشور را که قرار بود طی روزهای آینده برگزار شود، لغو کرده است.

اسرائیل می گوید ترکیه به این کشور اطلاع داده که نمی خواهد هواپیماهایی را که احتمالا در بمباران غزه مشارکت داشته اند، در این مانور شرکت کنند.

رادیو اسرائیل گفته است این مانور قرار بود در نزدیکی مرزهای ترکیه با سوریه، عراق و ایران انجام شود.

به نوشته روزنامه هاآرتص اسرائیل، آمریکا و ایتالیا در اعتراض به اقدام ترکیه حضور خود در این مانور را لغو کرده اند.

ارتش اسرائیل می گوید ترکیه فهرست کشورهای شرکت کننده در این مانور هوایی را تغییر داده و نام اسرائیل را حذف کرده است.

به جز اسرائیل قرار است نیروی هوایی چند کشور عضو ناتو نیز در این مانور شرکت کنند اما با وضعیت به وجود آمده، این مانور نظامی که با نام "عقاب آناتولی" قرار بود از 12 تا 23 اکتبر انجام شود، تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاده است.

برخی تحلیلگران این اقدام ترکیه را نشاندهنده وخیم تر شدن روابط میان دو کشور می دانند که در دهه نود میلادی همکاری های نظامی-امنیتی نزدیکی با هم داشتند.

اوائل سپتامبر امسال احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه سفر خود به اسرائیل را لغو کرد. دلیل لغو این سفر، امتناع اسرائیل از دادن اجازه برای ملاقات با رهبران حماس در غزه اعلام شد.

به دنبال تهاجم نظامی اسرائیل به غزه، روابط اسرائیل با ترکیه، یکی از متحدان این کشور در جهان اسلام با تنش همراه شد.

درگیری لفظی رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه با شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل در زمان اجلاس سالانه داووس نیز به این تنش ها افزود.

آقای اردوغان در آن نشست، غزه را "یک زندان با فضای باز" خواند و گفت مردم غزه برای دسترسی به اقلام ابتدایی مورد نیاز خود نیز به کسب مجوز از اسرائیل نیاز دارند.

نخست وزیر ترکیه همچنین حملات نظامی اسرائیل در غزه را غیرقابل قبول توصیف کرده و گفته بود که در جریان این حملات، صدها تن از ساکنان غزه کشته شدند در حالی که اسرائیل متحمل تلفات چندانی نشد.

مطالب مرتبط